Menu

Co je nového?

Plánujete koupit ojeté auto? Čekat již nemá smysl

Sdílení

Již na počátku roku 2022 bylo zřejmé, že i tento rok bude v oblasti nákupu ojetých vozů velmi problematický a situace se bude postupně zhoršovat.

reklama

Co se děje se současným trhem s ojetými vozy?

V současné době se tak nevyplatí nákup ojetého vozu odkládat, protože jejich cena turbulentně roste, a navíc se začíná jednat o nedostatkové zboží. Navíc lze předpokládat, že ke změně tohoto trendu jen tak nedojde.

Jistě jste v posledních dvou letech zaznamenali opakované zprávy o odstávkách výroby automobilek z důvodu nedostatku čipů, pracovní síly apod., což způsobil celosvětový pandemický stav. S tím souvisí růst cen nových vozů a jejich nedostatek.

Ti, kteří potřebují auto dříve než za několik měsíců či rok, tak hledají vhodnou alternativu právě na trhu s ojetými vozy. Tím narůstá tlak, který je na tento trh vyvíjen. Zároveň ustupuje trend, kdy se zánovní vozy objevují v autobazarech, protože je původní majitel nemá čím nahradit.

reklama

Ojetý vůz Volkswagen

Kromě toho se snaží i řada prodávajících uměle zvyšovat cenu, a to tak, že některé kousky z nabídky prodeje dočasně stáhnou a znovu je k prodeji nabídnou za pár měsíců. V souladu se současným zdražováním je totiž prodají za více peněz. Navíc počítejte s tím, že v souladu s nedostatkem vozů, nebudete již mít na prodejce páku, abyste mohli o ceně smlouvat.

I když není vůbec dobré s nákupem ojetého vozu otálet, neznamená to, že byste měli koupit první vhodné auto, na které narazíte. Právě naopak, nyní si musíte na kupovaný vůz dát ještě větší pozor.

Kontrola vozu před nákupem

Na co si dávat pozor?

S poklesem počtu automobilů na trhu, jistě naroste počet dovážených vozů ze zahraničí. Kromě důvodu, že v západních zemích roste nákupní síla pro nákup elektromobilů a opravdu pozvolna klesá zájem o vozy s klasickými spalovacími motory, je tu řada skutečností, jež mohou poukazovat na jisté problémy.


Hned prvním z nich je omezená možnost prověřit si minulost vozu, často se tak na náš trh dostávají vozy, které byly bourané a následně opraveny, aniž by se tato skutečnost odrazila na jejich prodejní ceně.


Ojetina značky Volkswagen

Může se jednat i o vozy, které nejsou v dostatečně dobrém technickém stavu, aby zaujaly zákazníky na původním trhu. Na to se můžete samozřejmě zaměřit při podrobné prohlídce vozu nebo testovací jízdě.


Jak řešit nákup ojetého vozu v této chaotické době?

Jelikož může být nákup ojetého vozu za současné situace považován za velmi rizikový, je vhodné zamířit k osvědčeným prodejcům, kteří oficiálně zastupují určité značky. Ojeté vozy z jejich nabídky totiž procházejí přísnou kontrolou. Na českém trhu se tak jedná především o autorizované prodejce osobních i užitkových vozů Škoda či Volkswagen.

Jistou alternativu nabízí možnost operativního leasingu, kterou nabízí většina značek na trhu. Pokud byste si zvolili tuto alternativu, odpadne vám mnoho starostí s nákupem ojetého vozu, zejména v oblasti kontroly původu vozidla a jeho kvality.

Můžete si totiž zvolit společnost, která vám zaručí plný servis, náhradní vozidlo v případě poruchy, a hlavně stabilní měsíční cenu. S operativním leasingem pak můžete překlenout toto nepříznivé období a smlouvu prodloužit nebo si zakoupit automobil, jak jste měli původně v plánu.


reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru