Menu

Co je nového?

Proč se u saka nezapíná spodní knoflík? Má to bizarní důvod

Sdílení
Foto: Depositphotos

Každý správný gentleman ví, že si má nechávat spodní knoflík u vesty i saka rozepnutý. Ne všichni ovšem tuší, jaký je ten pravý důvod tohoto zvyku. Může za něj totiž jeden britský král.

reklama

Eduard VII., který panoval ve Spojeném království v letech 1901 až 1910, byl velký požitkář. Rád kouřil dvanáct doutníků denně a velkou zálibu měl i v jídle, proto jeho břicho vypadalo trochu jako balón. Nezapínání posledního knoflíku tak bylo v jeho případě spíš nutností.


Pravdou ale také je, že saka nahradila jezdecké kabáty, které se z praktických důvodů na koni ani nemohly dopnout. Eduard prý nezapnutým knoflíkem tak skládal hold tomuto zvyku. V jeho případě to ale bylo asi více než příhodné.

reklama

U svršků, které mají dva knoflíky, zapínáte tedy vždy ten horní, ten spodní nikdy. Dále platí pravidlo, že pokud máte kabát či sako se třemi knoflíky, tak první zapínáte někdy, druhý vždy a třetí nikdy.

Návrháři pánského oblečení  dokonce přizpůsobují látku tomu, aby sako a vesty vypadaly lichotivěji, když je spodní knoflík rozepnutý. Nezapomínejte i na pravidlo, že když stojíte, je jednořadé sako zapnuté, ale v sedě rozepnuté. Za to dvouřadá saka nerozepínejte ani vsedě. Pokud si nejste pořád jistí, v dobrém obchodě vás s těmito důležitými pravidly rádi seznámí.


5 jednoduchých způsobů, jak si vylepšit módní styl


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru