Menu

Co je nového?

Radima Hladíka připomene celovečerní dokumentární film

Sdílení

Tento měsíc by se dožil 75 let legendární kytarista a skladatel, vůdčí osobnost kapely Blue Effect, Radim Hladík. Tuto mimořádnou postavu česko-slovenské hudební scény připomene celovečerní dokumentární film s názvem „Radim Hladík: Má hra“, který právě připravují režisér Vojtěch Filčev s producentem Petrem Kozou.

reklama

Třetím rovnocenným spolutvůrcem filmu je Radim Hladík junior, renomovaný filmový zvukař, mimo jiné nositel Českého lva za film Šarlatán. Vedle svých rozsáhlých profesních zkušeností producentské a režijní spolupráce vnese do filmu také neocenitelné intimní zkušenosti pohledem rodiny. Svému otci byl nablízku i profesně, což někdy nebylo zcela jednoduché. Na filmu spolupracuje také Boris Machytka, který je v pozici dramaturga a střihače.

S otevřeným srdcem nad projektem bdí také Zlata Hladíková, manželka, která se neúnavně stará o odkaz svého slavného muže.

Portrét Radima Hladíka není jen vypovědí o lásce ke kytaře, hudbě a zvuku, ale je příběhem výjimečného člověka, který́ na šesti strunách dokázal vyprávět nadčasové příběhy a získává tak nové fanoušky dodnes.

reklama

Radim Hladík

Podtitul filmu „Má hra“ odkazuje na slavné jazzrockové album Nová Syntéza z roku 1971, které kapela Blue Effect nahrála s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Vyprávění nás ale zavede i do let šedesátých, na hudební scénu, kde zazářila skupina The Matadors. Právě v době, kdy se sluneční paprsky uzavíraly do hrobu normalizační temnoty. A tvůrci tak pokládají otázku alternativní minulosti. Jak by uspěl československý bigbít tenkrát na západě? Turné, které měl Blue Effect plánované jako předkapela slavných Jethro Tull, režim zatrhl.

Ian Anderson, zpěvák a duše britské rockové legendy k osobnosti Radima Hladíka dodává: „Připomíná mi Carlose Santanu s dětskou tváří, má ten stejný cit a preciznost ve hře na kytaru“. 

Kapelou Blue Effect prošla celá řada hudebníků, od Vladimíra Mišíka (ETc..), Leška Semelky (S.L.S.), Oldřicha Veselého (Synkopy 61), přes Luboše Pospíšila (5P), Davida Kollera (Lucie) až po poslední sestavu s Honzou Křížkem, Václavem Zimou a Vojtěchem Říhou. Poslední zmínění tvořili od roku 2003 obnovenou sestavu kapely. Film tak pomyslně po dvaceti letech načne další kapitolu příbehu Radima Hladíka a Blue Effect. Premiéra filmu je plánovaná na rok 2023.


Blue Effect

Radim Hladík (13.12.1946 – 4.12.2016), kytarista a kapelník skupiny Blue Effect, byl součástí České hudební scény již od svých 15 let. První angažmá přijal v kapele Komenty, kde se mimo jiné poprvé setkal na jednom pódiu s Vladimírem Mišíkem. V roce 1964 začala jeho profesionální kariéra v legendárním pražském klubu Olympik a již coby člen skupiny Matadors byl považován za krále českých kytaristů.

reklama

Proslul inovativním pojetím hry, jako první u nás využíval prvku zpětné vazby i kytarové efekty booster a wah-wah pedál Jimmyho Hendrixe, pro který našel vtipné libovučné pojmenování “kvákadlo”.

V roce 1968 stál u založení kapely Blue Effect, jedné z ikon české rockové historie, kterou vedl v různých sestavách a s krátkou přestávkou až do své smrti v roce 2016. Vždy si uchoval vlastní originální styl, pevně ukotvený na rockovém základě, vyhýbal se dobovým klišé, ale zároveň neztrácel kontakt s aktuálním děním na hudební scéně. Věnoval se i skládání filmové hudby a byl součástí celé řady hudebních projektů.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru