Menu

Co je nového?

Rovanperä s Toyotou opět ovládl rychlé estonské cesty

Sdílení

Kalle Rovanperä z týmu Toyota Gazoo Racing World Rally Team si svojí bouřlivou jízdou dojel již potřetí za sebou pro jednoznačné vítězství na Rallye Estonsko, čímž ještě zvýšil své stávající vedení ve světovém rallyovém šampionátu FIA.

Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem se za volantem Toyoty GR Yaris Rally1 Hybrid na jedněch z nejrychlejších tratí WRC opět cítil ve svém živlu. I přes první startovní pozici spojenou s čištěním šotolinových cest zakončil pátek drobným náskokem před soupeři a následně byl již doslova neporazitelný a všem soupeřům ukázal záda.

Od soboty ráno až do závěrečné Power Stage v neděli odpoledne si připsal na konto hned 13 vítězných úseků za sebou – a stal se tak prvním jezdcem, kterému se v jednom podniku WRC podařilo zaznamenat tak dlouhou sérii nejrychlejších časů. Doposud nejúspěšnějším v tomto ohledu byl před 15 lety Sébastien Loeb v Německu.

Díky nejlepšímu času ve finálovém měřeném úseku (s náskokem 2 sekund) si zajistil druhé vítězství v této sezóně (celkově 52,7 s před nejbližším soupeřem), inkasoval maximálních 30 bodů, a zvýšil tak vedení v žebříčku soutěžních jezdců na 55 bodů. Toto vítězství je zároveň jeho desátým prvním místem ve WRC za dva roky od doby, kdy se na Rallye Estonsko 2021 stal historicky nejmladším vítězem podniku WRC.

Rallye Estonsko

Druhou příčku v bodování soutěžních jezdců si nadále drží Elfyn Evans, jenž společně s navigátorem Scottem Martinem zaznamenal druhý nejlepší čas v Power Stage a dojel celkově čtvrtý po napínavém souboji o třetí místo s Esapekkou Lappim (Hyundai) – za nímž zaostal o pouhých 7,3 sekundy. Takamoto Katsuta s navigátorem Aaronem Johnstonem dojeli celkově sedmí, pouhé 3 desetiny sekundy za šestým v pořadí. Vedení týmu TGR-WRT v mistrovství značek se zvýšilo na 57 bodů.

„Je to úžasný pocit dojet si pro 10. vítězství ve WRC právě zde v Estonsku, a navíc vyhrát tuto rallye potřetí v řadě. Tuto rallye považuji za velmi pěknou, vždy se mi moc líbí. Tento víkend byl mimořádný, protože jsme vyhráli všechny měřené úseky od soboty ráno až do konce. Myslím, že jsme hezky ukázali tempo i schopnosti našeho vozu, takže mám velkou radost. S Jonnem se nám podařilo udržovat toto vysoké tempo bez nějakých větších incidentů, přitom neustále tlačit na pilu, a i tak si jízdu užívat, což v rallye není vždy samozřejmost. Z vozu jsem měl dobrý pocit a mohl jsem si užívat pěkné úseky i krásnou podporu lidí kolem trati,“ řekl po závodě vítěz Kalle Rovanperä.

Estonská rallye

Konečné výsledky Estonské rallye

1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) 2 hod 36 min 3,1 s
2. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +52,7 s
3. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +59,5 s
4. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) +1 min 6,8 s
5. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +2 min 21,1 s
6. Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Rally1 Hybrid) +3 min 9,9 s
7. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) +3 min 10,2 s
8. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 Hybrid) +6 min 25,6 s
9. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +9 min 54,1 s
10. Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) +10 min 3,8 s

A co bude následovat?

Rallye Finsko (3.-6. srpna 2023) bude v této sezóně vůbec nejrychlejším rallyovým závodem, pořádaným na hladkých šotolinových cestách s mnoha atraktivními skoky. Současně se jedná o domovský podnik týmu TGR WRT, jehož centrála sídlí nedaleko servisního parku v Jyväskylä. Takže se máme jistě opět na co těšit!