Menu

Co je nového?

Rallye Mexiko: Ogier slaví první vítězství s Toyotou

Sdílení

Sébastien Ogier s navigátorem Julienem Ingrassiou vybojovali první vítězství v řadách týmu Toyota Gazoo Racing WRT, když si v Mexiku dojeli pro šestý triumf, kterým současně vyrovnali stávající rekord. Kromě toho zaznamenali první vítězství Toyoty Yaris WRC na náročném šotolinovém povrchu.

Organizátoři v sobotu večer rozhodli o ukončení podniku vzhledem k rychle se měnící situaci v cestovních omezeních kvůli virové pandemii COVID-19, aby byl zajištěn bezpečný a včasný návrat všech činovníků, soutěžících i dalších týmových pracovníků.

Ogier při svém třetím startu s Toyotou a prvním na šotolině ovládl celý podnik, když se v pátek ve druhém měřeném úseku ujal vedení. Do soboty nastupoval s náskokem 13,2 s a bezprostředně tuto výhodu zvýšil úchvatným vítězstvím v erzetě SS13 Guanajuatito. V cíli pak nejbližšímu soupeři nadělil 27,8 sekund.

Ogier se díky šesti vítězstvím v Mexiku za posledních osm let – za volantem čtyř různých vozů – ujímá vedení šampionátu před stájovým kolegou Elfynem Evansem, jenž s navigátorem Scottem Martinem dojel na solidním čtvrtém místě poté, co v pátek čistil trať jako první ve startovním poli.

Kalle Rovanperä svým pátým místem navázal na pozoruhodný start v nejvyšší úrovni WRC: teprve devatenáctiletý jezdec s navigátorem Jonnem Halttunenem ve třech podnicích třikrát vybojoval umístění v první pětce. Rovanperä byl sobotního rána jen několik sekund na dohled od pódiového umístění, ale postihla jej penalizace za výjezd na trať mimo stanovené pořadí.

Toyota se zbrusu novou jezdeckou sestavou a po dvou vítězstvích ve třech letošních podnicích zvýšila vedení v soutěži o pohár konstruktérů na 21 bodů.

„Konečně jsme vyhráli Rallye Mexiko, kde jsme po návratu do WRC vždy čelili nějakým obtížím. Blahopřeji a děkuji, Sebastiene a Juliene,“ uvedl předseda týmu Toyota Gazoo Racing Akio Toyoda.

„První dva roky jsme v Mexiku nedokázali konkurovat soupeřům kvůli přehřívání motorů. Avšak díky pilné práci našich konstruktérů na vylepšení systému chlazení jsme konečně dosáhli nejvyššího stupínku na pódiu. Jejich bojovnost lze také přičíst uplatňování metody Kaizen [filozofie průběžného zlepšování]. Slyšel jsem o dobrém plánování pořadatelů a místních, kteří zavedli opatření pro bezpečný průběh této rallye. Chtěl bych jim vyjádřit uznání za jejich úsilí a snahu umožnit fanouškům si tento podnik užít. Rád bych též chtěl ocenit jezdce za snahu co nejvíce pobavit fanoušky i za těchto okolností. Ačkoli je příští kolo – argentinská rallye – odloženo, upřímně věřím, že co nejdříve nastane den, kdy fanoušci budou moci opět sledovat Yaris WRC zpátky v boji na rychlostních zkouškách,“ dodal Toyoda.

A spokojený byl pochopitelně i vítěz závodu Sébastien Ogier: „Byl to dobrý víkend. Již od startu jsme měli dobrý pocit a v pátek dopoledne jsme využili příležitosti ujmout se vedení. Dnes jsme měli lepší startovní pozici a okamžitě jsme tlačili na pilu, zvýšili si náskok a následně jsme se snažili udržet jej až do konce. Je to zvláštní vítězství a za těchto okolností je těžké slavit. Ale děkuji celému týmu, odvedli o víkendu skvělou práci. Vůz byl po celý průběh víkendu bez chybičky. Byl skutečně spolehlivý a rychlý, a tak máme další solidní body pro šampionát,“ uvedl po závodě.