Menu

Co je nového?

Rallye Mexiko: Závodníci vyrážejí do mexických veder

Sdílení
Foto: Toyota

Účastníci mistrovství světa v rallye míří na Rallye Mexiko (12. až 15. března), první letošní podnik pořádaný výhradně na šotolině.


Po zimních podmínkách na Rallye Monte-Carlo a Švédské rallye je Mexická Rallye pro týmy i jezdce zásadní změnou. Zpravidla je jedním z nejteplejších podniků v celém kalendáři WRC, kdy venkovní teplota stoupá až k 30 °C, a navíc jde o nejvýše pořádané kolo sezóny, kdy se vozy šplhají do nadmořské výšky až 2 737 m.

V horách pak kvůli řidšímu vzduchu klesá výkon motoru až o 20 procent.

Závod jako obvykle začne ve čtvrtek večer v malebném městě Guanajuato, kde fanoušky čekají hned dva průjezdy pestrými ulicemi a tunely města. Na pátek je připraveno celkem 10 měřených úseků, včetně cyklu tří erzet na šotolině vždy se dvěma průjezdy. Po dopoledni následuje nový měřený úsek v parku dvoustého výročí města Guanajuato a odpoledne bude zakončeno v hostitelském městě Leónu dvěma průjezdy místního soutěžního okruhu a krátkou etapou v ulicích.Sobotní program po dalších třech opakovaných erzetách na šotolině završují další dvě kola na soutěžním okruhu plus odlišné měřené úseky hned vedle servisního parku. V neděli pak celý závod zakončí tři další měřené úseky, přičemž speciálně bodovaná Power Stage na samotný závěr se uskuteční v El Brinku.


Na dobrý výsledek si myslí tým Toyota Gazoo Racing, kterému se v uplynulých závodech velmi dařilo. Elfyn Evans odjíždí do Mexika poprvé v roli vedoucího jezdce světového šampionátu díky vítězství na Švédské rallye, jeho stájový kolega Sébastien Ogier (pětinásobný vítěz Rallye Mexiko) v žebříčku zaostává pouhých pět bodů. A Kalle Rovanperä bude startovat po rekordu v minulém podniku, kdy si připsal první pódiové vítězství.

„Celý tým zahájil tuto sezónu fantasticky, a tak samozřejmě doufáme, že v Mexiku to bude pokračovat. O této rallye víme, že nároky na vozidla kvůli nadmořské výšce a vysokým teplotám mohou být značné. Proto jsme v tomto směru vynaložili velké úsilí a od dob našich začátků jsme se hodně zlepšili: vloni jsme již neměli žádné potíže s chlazením, a i rychlost byla velmi dobrá. Takže jsem si celkem jist, že tam můžeme vyrazit a dosáhnout dobrých výsledků se všemi třemi posádkami, které do týmu neuvěřitelně dobře zapadly,“ říká před mexickou rallye šéf týmu Toyota Gazoo Racing Tommi Mäkinen.

„Z každoroční výpravy na Rallye Mexiko mám vždy skvělý pocit. Mám odtamtud hodně krásných vzpomínek: v roce 2008 jsem tam jel svůj první závod WRC, kdy jsme zahájili vítězstvím v kategorii juniorů, a od té doby jsme tam dosáhli řady pěkných výsledků. Nedávno jsem měl možnost ve Španělsku absolvovat dvoudenní testování a moje první pocity z vozu na šotolině byly opravdu dobré. Po dvou podnicích, v nichž jsme měli dobré tempo, ale na vítězství zatím nedosáhli, to bude určitě naším cílem v Mexiku. Díky dalším kilometrům, které jsem s vozem již zakusil, se za volantem Yarisu WRC cítím stále sebejistěji. Vyjíždět na trať jako třetí není špatné. Máme v plánu pokusit se bojovat o vítězství skutečně na maximum,“ říká před závodem sebevědomě pětinásobný vítěz tohoto podniku Sébastien Ogier. Tak uvidíme, jak se mu bude dařit tentokrát!


Švédská rallye: Tři Toyoty na prvních čtyřech pozicích


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru