Menu

Co je nového?

Restart kariéry po padesátce? Není se čeho bát!

Sdílení
Foto: Pexels

Pandemie způsobená Covidem-19 za sebou na mnoha místech nechala, a stále nechává, pěknou spoušť. Zasažen byl zejména pracovní trh, kde se spousta zaměstnanců v lepším případě musela smířit se sníženým platem, v horším případě s trvalou ztrátou zaměstnání.

reklama

Negativní dopady koronavirové krize pocítilo dle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu za 2. čtvrtletí loňského roku až 43 % zaměstnanců a až 60 % samostatně výdělečně činných osob, propuštěných bylo až 31 tisíc. Řada lidí tak byla nucena, a vlivem dalších protikoronavirových opatření pravděpodobně bude muset, hledat nové zaměstnání. Dost možná i v jiném oboru.


Krize si nevybírá

Věk pro odchod do důchodu se neustále posouvá a živou otázkou začíná být zaměstnání po padesátém roku. Na trhu práce tvoří tito uchazeči o zaměstnání poměrně zajímavou a diskutovanou skupinu. Mají řadu zkušeností, bývají zodpovědní a zaměstnavateli loajální, pokud hledají nové zaměstnání, tak ideálně na dlouhou dobu, a to třeba až do důchodu, i to může zaměstnavatelům přinést řadu výhod. Zároveň však bojují s předsudky, že už nemají co nabídnout, nebo že pracují pomalejším tempem.

reklama

Ani po padesátce nejste v zaměstnání odepsaní

Navíc v aktuálních podmínkách často přicházejí o zásadní výhodu, být odborníkem ve svém oboru, pokud je právě ten zasažen krizí. V takém případě nezbývá než si rozšířit obzory. „Změna kariéry je ale s přibývajícím věkem složitější, protože je těžké po letech budování jiné kariéry začínat zase úplně od znovu. Pokud je však člověk smířený s tím, že dost často může jít na začátku s platem dolů (v závislosti na tom, kde pracoval předtím), bude pracovat úplně naplno, ve volném čase studovat, aby se zlepšoval a baví ho práce v dynamickém prostředí, tak věk není překážkou,“ míní Jana Večerková, zakladatelka bootcampu Coding Bootcapm Praha, kterým prošlo už více něž 200 nových programátorů.


Právě obor IT je koronakrizí postižen nejméně a není divu, že řada nezaměstnaných hledá restart své kariéry právě v něm. „Mimo nadšence o programování je nyní i větší zájem o kurzy od dvou skupin. První jsou úplní začátečníci, kteří vnímají nedostatek IT dovedností jako překážku pro jejich budoucí kariéru. Druhá skupina jsou zaměstnanci či freelanceři pracující v oborech, o kterých se mluví jako o nejvíce zasažených Covid-19 krizí, například turismus či oborech, kterým Covid-19 uspíšil i tak blížící se sníženou poptávku jako je automotive,“ potvrzuje Jana Večerková.


Zároveň i upozorňuje na fakt, že důležitá je chuť a odhodlání se novým podmínkám přizpůsobit. Nelze očekávat, že nová práce a technologické prostředí se bude přizpůsobovat člověku, sám musí chtít zapadnout a ukázat, že je pro danou práci vhodný.

reklama

„Starším účastníkům doporučujeme, aby při pohovorech prokázali i své další dovednosti, které si za roky práce v jiných oblastech vybudovali – organizační a komunikační dovednosti, znalosti práce s klienty, produktový management a podobně,“ říká Večerková.

Jednoduše, neberte vyšší věk jako nevýhodu, argumentujte svými zkušenostmi. Začněte už u svého CV. Například svůj věk už dávno nemusíte uvádět, a personalistův zrak tak můžete přesunout více k pracovním zkušenostem než k něčemu jinému. Tak hodně štěstí!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru