Menu

Co je nového?

Revoluce v dopravě? Boeing bude vyrábět létající auta!

Sdílení
Foto: Boeing

Létající auto už není sci-fi. Po různých pokusech malých výrobců, zahrnující pochybné start-upy nebo nadšené koncepty, se do toho pustil americký výrobce letadel Boeing. A udělal to ve vší tichosti, aby před pár dny poslal do vzduchu rovnou první prototyp! Plány s ním má velkolepé, spolupracuje na něm totiž s firmou Uber.

reklama

Že jste právě tázavě zvedli obočí? Dá se to pochopit! A teď se rovnou připravte otevřít i pusu, protože Boeing chce svoje létajícího taxi, kterému říká Uber Air, pustit na trh už v roce 2023.

Létající auto od Boeingu pohání elektřina a aktuální plánovaný dolet je nějakých osmdesát kilometrů. V plánu jsou verze pro dva nebo i čtyři pasažéry, připravuje se i ryze nákladní verze, která unese cca 225 kg nákladu.

Prototyp je dlouhý devět metrů a má plně autonomní řízení. Do vzduchu se vznesl na letišti v Manassasu ve státě Virginia, a přestože šlo vlastně jen o vertikální start a přistání a celá akce trvala pouhou minutu, tak John Langford, prezident a výkonný ředitel dceřiné firmy Boeingu Aurora Flight Sciences, která má vývoj Uber Taxi na starosti, byl vysloveně nadšený:

reklama

„Takhle vypadá revoluce, a je to díky autonomii. Je to projekt, který by mohl v příštích deseti letech změnit cestování a urychlit technologie autonomního řízení. Teď to byl jen první test, ale v druhém kole už náš stroj normálně poletí. A nezapomeňte, že za jeden rok jsme se od konceptuálního návrhu přenesli až k létajícímu prototypu,” uvedl Langford.

Prototyp se čtyřmi vrtulemi nese oficiální jméno NeXt a jak je vidno i z fotografií, jde spíš o letadlo než auto. Dojezd po silnici by měl být spíš nouzovou záležitostí. Boeing bude NeXt testovat v následujících dvanácti měsících a doufá, že si tím vytvoří náskok před konkurencí. Šušká se totiž, že Airbus má podobné plány…

A co vy? Vidíte v létajících autech budoucnost? Podělte se o svůj názor v diskuzi!

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru