Menu

Co je nového?

Rovanperä z Toyoty je nejmladším mistrem světa v rally

Sdílení
Foto: Toyota

Kalle Rovanperä se stal historicky nejmladším držitelem mistrovského titulu ve světovém rallyovém šampionátu FIA, a to ve věku pouhých 22 let a jeden den. Tento jezdec týmu Toyota Gazoo Racing si s navigátorem Jonnem Halttunenem pojistili minulý víkend mistrovské tituly vítězstvím na Rallye Nový Zéland.

reklama

Rovanperä je o více než pět let mladší než předchozí držitel rekordu Colin McRae, jenž se mistrem světa stal v roce 1995. Rovanperä se světovým šampionem stává ve své teprve třetí sezóně na nejvyšší úrovni rallyové sportu.


Rovanperä se již od prvního roku platnosti nových předpisů WRC pro hybridní vozy Rally1 chopil role srovnávacího jezdce, přičemž jeho vítězství na Novém Zélandu s vozem GR Yaris Rally1 Hybrid je již šestým v této sezóně.

reklama

Na vrcholu mistrovského žebříčku se Rovanperä usadil po vítězství ve druhém kole šampionátu, kterým byla v únoru 2022 švédská rallye; nyní je již jistým držitelem titulu, a to dvě kola před koncem sezóny.

Má tak podíl na osmém titulu WRC získaném jezdci s vozy Toyota, resp. čtvrtém za poslední čtyři roky. Rovanperä je za posledních 20 let prvním finským jezdcem, jenž získal titul mistra světa; současně vůbec prvním, kterému se to podařilo s vozem postaveným ve Finsku.


Kalle Rovanperä během závodu

K Rovanperovým úspěchům v roce 2022 nejvíce přispěla mimořádná rychlost za obtížných klimatických podmínek, což bylo ostatně klíčem k jeho vítězství na hladkých šotolinových cestách Nového Zélandu, kde se podnik WRC pořádal poprvé po deseti letech. Po zvládnutí nejdelšího soutěžního dne v pátek za smíšených podmínek, kdy dojel na celkovém čtvrtém místě, pak v sobotu – v den svých narozenin – předvedl excelentní výkon na promočených cestách, kdy se ujal vedení s bezmála půlminutovým náskokem.


Neděle pak na poslední čtyři rychlostní zkoušky opět přinesla deštivé počasí, avšak Rovanperä si až do závěrečné Power Stage dokázal udržet vedoucí pozici. Následně mu stačilo umístit se v první čtveřici, čímž by získal dva další bonusové body, které potřeboval do šampionátu soutěžních jezdců – nicméně Power Stage dokonce vyhrál, již posedmé v této sezóně.

reklama

K týmovému zisku prvních dvou míst přispěl doposud úřadující mistr světa Sébastien Ogier s navigátorem Benjaminem Veillasem v rámci jejich čtvrtého startu v sezóně 2022. Posádka, která se v první fázi toho podniku zúčastnila těsného souboje čtveřice vozů o vedení v závodu, sehrála důležitou roli pro týmové kolegy tím, že sebrala důležité body soupeřům v šampionátu.

Vzhledem k zisku prvního a druhého místa celkového pořadí plus dvou nejlepších časů v Power Stage tým zvýšil své vedení v mistrovství značek na 81 bodů – za situace, kdy do konce sezóny zbývá ve hře 104 bodů. My gratulujeme a smekáme!


A co bude následovat?

Předposledním kolem letošní sezóny je Španělská rallye, pořádaná ve dnech 20. až 23. října 2022. Podnik pořádaný v Salou na jih od Barcelony je znám svými rychlými a hladkými cestami s asfaltovým povrchem – svým charakterem podobnými soutěžním okruhům.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru