Menu

Co je nového?

V Praze probíhá natáčení mezinárodního koprodukčního sci-fi filmu Bod Obnovy

Sdílení
Foto: Maxim Stano

S etickou otázkou nesmrtelnosti, ale i s řadou dalších ožehavých témat, si originální formou pohrává nový detektivní sci-fi film režiséra Roberta Hloze Bod Obnovy. Snímek, který vzniká v koprodukci čtyř zemí, se aktuálně natáčí v Praze a tento týden se filmaři přesunou na Slovensko a do Polska.

reklama

Bod Obnovy ukazuje svět blízké budoucnosti, ve které je možné oběti nehod či vražd znovu oživit, což přináší řadu nečekaných situací. Do hlavní role ambiciózní kriminalistky, která má za úkol vyřešit vraždu jednoho z autorů revoluční technologie tzv. Obnovy, obsadil Hloz nový herecký objev Andreu Mohylovou. Další postavy ztvární Matěj Hádek, Václav Neužil, Karel Dobrý, Milan Ondrík nebo Iveta Dušková.


„Film mne zaujal už od první verze scénáře, svojí premisou i precizností. Mohu říct, že z mnoha ohledů podobný film u nás ještě nevznikl a díky mezinárodní koprodukci má velký divácký potenciál i v zahraničí. Navíc se nám podařilo sestavit tým, ve kterém se setkávají zkušenosti ostřílených tvůrců s neuvěřitelnou energií a kreativitou mladých umělců. Mám velkou radost, že už společně se skvělými herci natáčíme,“ vysvětluje producent Jan Kallista ze společnosti Film Kolektiv. Scénář Bodu Obnovy uspěl na mnoha koprodukčních fórech po celém světě (např. Black Nights v Tallinnu, Asia Film Financing Forum v Hong Kongu nebo Frontières v Montrealu). 

reklama

Přípravy filmu s ohledem na složitou produkci probíhaly několik let a po ukončení natáčení čeká tvůrce náročná obrazová postprodukce. Reálné záběry projdou složitou proměnou a ve filmu tak uvidíme například futuristicky posunuté barokní paláce i ikonické budovy z dob komunismu.

Design budoucnosti je založený na recyklaci a nových způsobech použití starých věcí. Premiéra snímku je pak naplánována na první polovinu roku 2023.


Bod Obnovy

Bod Obnovy se odehrává v nedaleké budoucnosti roku 2041, kdy je možné v případě nepřirozené smrti člověka znovu obnovit. To je základní téma, kolem kterého se točí děj dynamického filmu, který ctí žánrová pravidla detektivky i chytrého sci-fi, aby zároveň nabídl neotřelá zamyšlení nad současností i budoucností. „Fascinuje mě objevování nového světa, který je nám téměř nadosah. Pod svojí žánrovou slupkou je Bod Obnovy příběhem o morálních dilematech společnosti“ vysvětluje režisér Robert Hloz. Ten hlavní roli svěřil herečce Andree Mohylové, která ztvární mladou detektivku odhalující zločin jiné dimenze, než jsme prozatím zvyklí. „Robert Hloz je perfekcionista, což je pro tento žánr to nejlepší. Nic podobného se u nás netočí a jsem ráda, že mohu být u toho,“ dodává Mohylová.


Autory scénáře Bodu obnovy jsou Tomislav Čečka a Zdeněk Jecelín. Za vizuální stránkou filmu stojí Ondřej Lipenský, který má zkušenosti nejen s domácí, ale i zahraniční filmovou produkcí. Mimo jiné se podílel na filmech Jojo Rabbit nebo Marťanské lodě.

reklama

Postprodukce byla svěřena studiu MagicLab v čele s Michalem Křečkem, které například vytvořilo všechny triky pro nejnovější film anglického režiséra Guye Ritchieho Rozhněvaný muž nebo spolupracovalo na hitu Aladin. Na snímku se dále podílí oceňovaný střihač Jarosław Kamiński nebo kameraman Filip Marek. 

Režisér Robert Hloz zaujal již svými studentskými filmy u nás i v zahraničí. S filmem Mlýn vyhrál v roce 2011 celosvětovou cenu Kodak Student Gold Award nebo Noc Filmových Nadějí. V roce 2012 měl v Cannes premiéru jeho korejský sci-fi film Numbers, za který obdržel Zvláštní cenu poroty na festivalu v Drážďanech. O dva roky později byl vybrán mezi Berlinale Talents. V roce 2015 dokončil svůj magisterský film Lháři, za který získal cenu za nejlepší studentský film iShorts a postoupil do semifinále studentských Oscarů. V loňském roce se svým posledním krátkým filmem Crumbs vyhrál sekci Straight8 na festivalu v Cannes.


Film Bod Obnovy

Producentem filmu je společnost Film Kolektiv, založená v roce 2013, má řadu zkušeností s tvorbou českých a mezinárodních koprodukcí. Producenti v ní působící stojí za seriály pro Českou televizi, Netflix, HBO a za mnoha dokumentárními filmy a pořady pro děti. Hlavním koproducentem je pak Česká televize.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru