Menu

Co je nového?

Normalizační sci-fi a kriminálky aneb 70. a 80. léta na československých obrazovkách

Sdílení

Československá filmová tvorba se vždy vyznačovala nejen vysokou kvalitou, ale i originálním přístupem k tématům a žánrům, 70. a 80. léta nevyjímaje.

reklama

Ve filmotéce bývalého Československa najdeme geniální sci-fi z dílny Karla Zemana, tendenční historizující trháky o husitských bojovnících, experimentální snímky ze 60. let, které patří do tzv. nové vlny, kterou drasticky přeťala normalizace. Ta zasáhla do všech aspektů tehdejší každodennosti, a i filmová tvorba se rychle „poučila z krizového vývoje“ a musela se vydat jinou cestou. A právě z této doby pochází tolik specifické kultovní komedie.

Na společensko-kritické originální snímky již nebylo místo, ale československá filmová škola zůstala na vynikající úrovni, které odpovídá i kvalita nadčasových komedií ze 70. a 80. let minulého století.

Normalizační sci-fi

Československá filmová tvorba se v 70. letech výrazně inspirovala v zahraničí. Všechny „vypůjčené“ žánry ale zpracovávala s originalitou sobě vlastní. Na vlnu popularity science-fiction naskočila normalizační kinematografie velmi rychle, ale stejně tak rychle opustila její specifické rysy.

reklama

Zítra vstanu a opařím se čajem

Právě v 70. letech československá sci-fi opouští její společensko-kritický aspekt. Nevytváří utopické ani dystopické fikční světy, a naopak sklouzává k využívání žánrových motivů jako podpoře humoru, a situací hraničících s absurditou. I díky tomu jsou filmy z této doby skutečně nadčasové, zůstávají srozumitelné a zasmějeme se jim i dnes. Perfektním příkladem této tvorby jsou filmy Pane vy jste vdova a Zítra vstanu a opařím se čajem.

Přestože se v nich setkáváme s obvyklými sci-fi motivy, jako je cestování časem, fiktivní místa, zápletky s dvojníky nebo neuvěřitelně pokročilou medicínou, slouží především jako neotřelý základ pro rozvíjení příběhů bizarních postaviček a absurdních humorných zápletek.

Humorné kriminálky

Dalším světově oblíbeným žánrem, který si našel své místo v Československu jsou detektivky. Opět ale se specifickým nádechem humoru, který nám zůstává nadále blízký. Stejně jako v případě science-fiction je u těchto filmů patrná snaha uniknout od bezútěšné normalizační reality pomocí gagů, absurdních hlášek a situačního humoru.


Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Už v roce 1970 se na stříbrném plátně objevil jedinečný počin Oldřicha Lipského, gangsterská komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Film ve své době představil ve východním bloku unikátní propojení komiksu a hraného filmu. V osmdesátých letech přichází do prostředí kriminálních komedií jistá míra „uklidnění“, kdy crazy komedie střídá laskavý humor notorické dvojice Svěrák-Smoljak, který se nepřekvapivě těší přízni již několikáté generace v pořadí, v podobě filmu Rozpuštěný a vypuštěný.

reklama

Ani tato detektivka se nevyhýbá paradoxům a absurdním dialogům, přenáší je ale do svým způsobem salónního prvorepublikového prostředí s elegancí typickou pro autory největšího Čecha Járy Cimrmana. 

Chcete uniknout od současné reality? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Nyní se můžete s humorem normalizačních komedií setkávat každý březnový pátek na televizní stanici AMC. 5. března ve 20:15 si pusťte Čtyři vraždy stačí drahoušku, 12. března ve 20:25 se můžete těšit na sci-fi komedii Pane vy jste vdova, 19. 3. ve 20:30 se pořádně zasmějete u Zítra vstanu a opařím se čajem a v neposlední řadě 26. března ve 20:40 si odpočinete při sledování detektivky Rozpuštěný a vypuštěný. Tak pěknou zábavu!


One comment

  • Pavel Sántay

    10. 3. 2021 - 7:50

    Autor by měl v případě Cimrmana vědět, že Rakousko-Uhersko není první republika. A první propojení komiksu a filmu byl film Kdo chce zabít Jessii.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru