Menu

Co je nového?

Fakta a čísla o Škodě Octavii: Jezdí až 365 km/h!

Sdílení
Foto: Škoda Auto

Na začátku byla osmička: Octavia (což v latině znamená „osmá“) byla při svém představení v roce 1959 osmým modelem značky Škoda s pokrokovým nezávislým zavěšením všech kol a zároveň také osmým poválečným modelem české automobilky. Pro společnost Škoda Auto se ale Octavia postupně stala jasnou jedničkou.


Jakožto jednoznačně nejprodávanější model značky je Octavia srdcem a pilířem modelové palety Škoda a má velkou zásluhu na tom, že se společnost Škoda Auto z 5 % podílí na HDP České republiky.

Model Octavia je dostupný ve 46 zemích a je vyráběn v pěti továrnách po celém světě.

Jeho úspěšný příběh nyní pokračuje v podobě již čtvrté generace. Pojďme si nyní vedle osmičky představit také další zajímavá čísla týkající se tohoto modelu.Od první prezentace modelu v roce 1959 sjelo z výrobních pásů více než sedm milionů exemplářů. Kdyby se všechny vyrobené vozy zaparkovaly bez mezer za sebou, vytvořily by kolonu dlouhou 32 200 km, což odpovídá cestě z Mladé Boleslavi do Sydney a zpět.


Octavia čtvrté generace nabízí opět více místa než ta předchozí a potvrzuje tím svou pověst kompaktního vozu s prostorem a kvalitou vozu střední třídy. Není tak divu, že se Octavia v České republice stala už více než 30krát nejprodávanějším vozem roku. Kromě toho se dostala na špici bestsellerů také na dalších 7 trzích – třeba v Polsku, Rakousku nebo Švýcarsku.


Tři největší trhy – Čína, Německo a Rusko

Jen v roce 2019 bylo zákazníkům na celém světě dodáno 364 000 vozů Octavia a Octavia Combi, což prakticky odpovídá celkové produkci původního modelu Octavia mezi lety 1959 a 1971.

První soudobá generace, která přišla na trh v roce 1996, se vyráběla 15 let, během nichž sjelo z výrobních pásů více než 1,4 milionu kusů.

V roce 2019 si bestseller značky našel nejvíce zákazníků v Číně, kde bylo dodáno 78 200 vozů, což představuje 21 % z celkové roční produkce modelu. Druhým největším odbytištěm tohoto úspěšného modelu bylo Německo. Zamířilo tam 15,45 % jeho roční produkce, což v absolutních číslech představovalo 55 220 vozů dodaných zákazníkům, díky čemuž byla Octavia opět nejoblíbenějším importovaným vozem v Německu. Na dalších místech následovalo Rusko (7,6 %), Česko (6,1 %) a Polsko (5,7 %).


365 km/h na solných pláních Bonneville v Utahu

Výjimečným vývojem prošla velikost kol dostupných pro Octavii. Čtvrtá generace modelu nabízí 17 různých provedení kol o velikostech 16 až 19 palců. První moderní generace z roku 1996 přitom nabízela kola jen o velikosti 14 až 16 palců. Působivé jsou také rozměry současné panoramatické střechy, která díky celkové ploše 1,19 m2 skvěle prosvětluje interiér.

A jedna opravdu ohromující hodnota je již z roku 2011. Tehdy britský importér s upraveným modelem Octavia s turbomotorem o objemu 2,0 l dosáhl na solných pláních v Bonneville v Utahu ve Spojených státech amerických rychlosti 365 km/h a stanovil tak rychlostní rekord.


Až 20 různých senzorů pro asistenční systémy

S každou další generací narůstá také množství elektroniky ve voze. Data a informace pro asistenční systémy čtvrté generace bestselleru značky zajišťuje až 20 různých senzorů. Díky tomu může například nový systém Varování při vystupování z vozu upozornit na 35 metrů vzdáleného cyklistu, který se zezadu blíží k autu, a varovat tak posádku vozu před otevřením dveří.


OBRAZEM: Nová Škoda Octavia se vážně povedla


Každá Octavia je protkaná 4 až 5 kilometry kabelů, které kromě jiného slouží i třetí generaci infotainment systému. Jeho podstatnou součástí je digitální hlasová asistentka Laura, která rozumí 15 jazykům. V šesti jazycích Laura dokonce rozumí celým větám.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru