Menu

Co je nového?

OBRAZEM: Nová Škoda Octavia se vážně povedla

Sdílení
Foto: Škoda Auto

Automobilka Škoda dnes večer představila ve Veletržním paláci v Praze novou generaci populárního modelu Octavia. A nutno říct, že nová oktávka je vážně kus!

reklama

Jestli se představení minulé oktávky neslo ve stínu pochybností z důvodu dělených předních světel, tentokrát mají všichni jasno – nová Octavia se zkrátka povedla. Dle prvních reakcí automobilových odborníků i veřejnosti je nová oktávka designově velmi povedená. O tom se ostatně můžete přesvědčit ve velké galerii na konci tohoto článku.

Čtvrtá generace Octavie má emotivnější vzhled, je lepší, prostornější, bezpečnější a nabízí ještě více možností konektivity než kdy předtím.

Srdce značky Škoda je delší a širší než vůz předchozí generace. Nabízí také ještě větší zavazadlový prostor.

reklama


Díky novému designovému jazyku působí Octavia ještě emotivněji. Nový koncept interiéru kombinuje skvělou funkčnost a velkorysou nabídku prostoru s kvalitními materiály a promyšlenými designovými prvky. Moderní možnosti konektivity a nové asistenční systémy zajišťují ještě větší úroveň bezpečnosti a komfortu.


Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier o novince říká: „Octavia má pro značku Škoda velký význam. Proto jsme tento vůz zcela nově vyvinuli. Výsledkem je nejlepší Octavia všech dob, která je prostornější, praktičtější a bezpečnější než kdy předtím. Nová generace, která přichází právě v době šedesátiletého výročí, znamená velký krok kupředu. Během uplynulých šedesáti let se Octavia podílela na pozitivním vývoji společnosti Škoda Auto a také značky Škoda. Jsem přesvědčen, že nová generace pomůže tento pozitivní vývoj nadále udržet.“Nová Octavia je s 4 689 mm o 19 mm delší než předchůdce, nová Octavia Combi je delší o 22 mm. Šířka narostla o 15 mm.

reklama

Objem největšího zavazadlového prostoru ve své třídě narostl u varianty Combi o 30 l na 640 l. Zavazadlový prostor liftbacku má 600 l, tedy o 10 l více než u předchozí generace.

Zcela nově pojatá příď je tvořena novým předním nárazníkem a ostře řezanými, nižšími předními světlomety se standardně dodávanými LED potkávacími, dálkovými světly a světly pro denní svícení. LED technologii využívají i zpětná, brzdová a zadní mlhová světla. Protáhlou siluetu vozu Octavia Combi zvýrazňuje nově tvarovaný, plochý střešní nosič. Až devatenáctipalcová kola z lehké slitiny určená pro všechny varianty vozu dodávají vozu dynamický vzhled. Nově jsou pak nabízeny barvy karoserie černá Crystal, modrá Lava a modrá Titan.


Nová generace Octavie je za rohem! Takhle nějak bude vypadat


Nová Octavia nabízí v novém interiéru ještě velkorysejší prostor a také nový dvouramenný volant, který může být na přání vyhřívaný. Multifunkční verze volantu nabízí ovládání celkem 14 různých funkcí pomocí nových tlačítek a otočných ovladačů.Nově navržená přístrojová deska s velkou, samostatně stojící centrální obrazovkou je rozdělena do několika horizontálních úrovní. Středová konzole má jednoduchý, elegantní design. Chromované prvky zdobí středovou konzoli, nové výplně dveří a madla dveří. Nové, měkčené materiály dodávají interiéru na eleganci. Novinkou je nové ambientní LED osvětlení, které jednou z deseti barev nepřímo osvětluje přední dveře a přístrojovou desku. Volit lze také předvolené světelné módy.

Poprvé jsou ve Škodovce na přání nabízena ergonomická sedadla, která jsou velmi šetrná k zádům a která nabízí také elektricky ovládanou masážní funkci.

Vrcholná verze ergonomických sedadel, která se může pochlubit pečetí kvality AGR (Iniciativa pro zdravá záda), nabízí také funkci ventilace. Absolutní novinkou je na přání dodávaný head-up displej, který promítá důležité informace, jako například aktuální rychlost jízdy, navigační instrukce, rozpoznané dopravní značky nebo aktivované asistenční systémy přímo na čelní sklo.

reklama


Součástí standardní výbavy je virtuální kokpit s displejem o velikosti 10,25″ a také dvouzónová klimatizace Climatronic. Poprvé nabízí oktávka na přání třízónovou klimatizaci Climatronic. Čelní sklo může být na přání vyhřívané. KESSY – bezklíčový systém otvírání a startování, který je nabízen na přání, lze nyní použít pro všechny čtyři dveře. Elektrické ovládání všech oken a elektromechanická parkovací brzda jsou pak součástí standardní výbavy.

Nová Octavia je vůbec první model značky Škoda, který nabízí ovládání automatické převodovky DSG systémem shift-by-wire, volba jízdního režimu tedy probíhá elektronicky. Místo známé volicí páky automatické převodovky DSG se ve středové konzoli nachází nový ovládací modul s malým přepínačem, kterým řidič volí jízdní režimy, a dále tlačítko parkovacího módu.

Na přání jsou nabízeny inovativní full LED Matrix světlomety, které umožňují mít neustále rozsvícena dálková světla, aniž by byli oslněni ostatní řidiči. V nabídce jsou také full LED zadní světla s osvětlenými krystalickými prvky a dynamickými směrovými světly.

reklama


Poprvé je ve voze Škoda k dispozici Asistent vyhýbání, Asistent pro odbočování, Varování při vystupování z vozu nebo Varování před lokálním dopravním omezením. Nová Octavia bude na přání dodávána se systémy Area View, Asistentem změny jízdního pruhu (Side Assist) a prediktivním adaptivním tempomatem, který spolu s vylepšenou verzí Rozpoznávání dopravních značek, vylepšeným Asistentem hlídání jízdního pruhu (Lane Assist), systémy Traffic Jam Assist a Emergency Assist tvoří komplexní systém Travel Assist.


První elektromobil od Škodovky už je na trhu! Vyprodal se během chvilky


Pomocí funkce Detekce rukou sleduje vozidlo, zda má řidič ruce na volantu. V případě nehody chrání cestující až devět airbagů, včetně kolenního airbagu řidiče, který je součástí standardní výbavy, nebo zadních bočních airbagů, které jsou nabízeny na přání.


Čtvrtá generace oktávie bude k dispozici se širokou škálou úsporných a k životnímu prostředí šetrných hnacích ústrojí. Poprvé je nabízen plug-in hybridní model Octavia iV, kombinující benzinový motor, elektromotor a převodovku DSG. Vylepšené benzinové motory jsou zčásti vybaveny moderní mild-hybridní technologií. Naftové motory nové generace Evo vypouští až o 80 % méně oxidů dusíku. Výkonové spektrum široké nabídky motorů sahá od 81 kW (110 koní) až po 150 kW (204 koní). V nabídce budou také populární modely Octavia Scout a Octavia RS.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru