Menu

Co je nového?

Toyota vybojovala páté vítězství v závodu 24 hodin Le Mans

Sdílení

Tým Toyota Gazoo Racing v 90. ročníku závodu 24 hodin Le Mans vybojoval vítězství a svoji sbírku úspěchů na legendárním okruhu La Sarthe tak rozšířil na pět triumfů v řadě.

reklama

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa zajeli s vozem GR010 Hybrid č. 8 úžasný závod, kdy před odmávnutím šachovnicovým praporkem před davem nadšených fanoušků absolvovali celkem 380 okruhů.

K již čtvrtému zisku prvního a druhého místa v Le Mans přispěli loňští vítězové Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López s vozem GR010 Hybrid č. 7, kteří projeli cílem s odstupem pouhých 2 min 1,222 s za vítězem.

Sébastienovo čtvrté vítězství znamená nový vítězný rekord mezi švýcarskými jezdci, zatímco Brendon se třetím titulem se stává nejúspěšnějším novozélandským jezdcem v Le Mans. Ryo s prvním vítězstvím při své třetí účasti v Le Mans (a první s týmem Toyota Gazoo Racing) se stal pátým japonským jezdcem, který se postavil na nejvyšší stupínek vítězů.

reklama

Tým Toyota v Le Mans

Dvojice vozů GR010 Hybrid Hypercar představovala třídu samu pro sebe a sváděla těsný souboj na čele závodu, kdy si postupně několikrát vyměnila pozici ve vedení s tím, jak závod měnil tempo vlivem dopravy na okruhu, pomalých zón a vývoje stavu trati.

Tento souboj trval celkem 16 hodin, kdy oba vozy většinou dělilo pouze několik sekund. Ráz závodu se však podstatným způsobem změnil v 256. kole, kdy José s vozem č. 7 jedoucím na čele závodu musel zajet k okraji trati kvůli závadě na předním motoru.

José resetoval systém a dokázal se vrátit do boxů, kde problém vyřešilo několik opakovaných resetů, a tak sedmička mohla pokračovat standardním soutěžním tempem, i když bezmála kolo za novým leaderem, Brendonem s vozem GR010 Hybrid č. 8.


Závod 24 hodin v Le Mans

S ohledem na velmi podobné výkony se uvedený odstup pro posádku sedmičky ukázal jako příliš velký, přestože José v poslední půlhodině závodu dokázal zajet vůbec nejrychlejší kolo závodu.

reklama

Brendon díky senzační čtvrteční jízdě v rámci Hyperpole měl tu čest v 90. ročníku 24 hodin Le Mans projet vítězně cílem za mávání šachovnicovým praporkem. Krátce poté absolvoval totéž i José, a završil tak 5177 km náročných soutěžních kilometrů.

Uvedený výsledek znamená dvojnásobný bodový zisk do světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA 2022, kdy Toyota Gazoo Racing po třech závodech vystoupala na vrchol žebříčku značek, 22 bodů před týmem Alpine. Mistrovství soutěžních jezdců je stále velmi otevřené, neboť posádku osmičky dělí pouhé tři body od vedoucí trojice jezdců týmu Alpine; odstup sedmičky za vítězem činí 20 bodů.


Nyní se pozornost soustředí na boje o mistrovské tituly v závodu 6 hodin v Monze, který se pořádá 10. července, tedy již za čtyři týdny.


One comment

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru