Menu

Co je nového?

Toyota zahajuje vývoj vodíkového Hiluxu

Sdílení
Foto: Toyota

Společnost Toyota prostřednictvím centra pro pokročilé pohony obdrží dotaci na vývoj modelu Hilux poháněného palivovým článkem. Cílem projektu ve spolupráci s partnery z Velké Británie je upravit komponenty druhé generace palivových článků od Toyoty používané i nejnovější Toyotou Mirai.

reklama

V rámci výzvy budou během roku 2023 v britském sídle TMUK v Burnastonu vyrobeny první prototypy vozidel. V případě úspěšných výsledků testování je pak cílem připravit malosériovou výrobu. Tento projekt je zajímavou příležitostí k prozkoumání dalšího uplatnění technologie palivových článků od Toyoty v konkrétním automobilovém segmentu, který je v mnoha odvětvích průmyslu klíčový, a projekt tak zde může přispět ke snižování uhlíkových emisí.

Ačkoli vedení projektu zajišťuje britská Toyota, k dispozici bude tým pro výzkum a vývoj společnosti Toyota Motor Europe (TME), jenž britským pracovníkům poskytne odbornou technickou podporu k získání vlastních odborných znalostí a dosažení takové soběstačnosti, aby dokázali vyvinout vodíkový pohon nové generace.

Toyota Hilux na vodík

S širokou nabídkou technologií k uhlíkové neutralitě

Toyota již přes 20 let prosazuje multi-technologický přístup k uhlíkové neutralitě, kdy nabízí různorodou modelovou nabídku vozidel včetně všech elektrifikovaných technologií, od hybridů přes plug-in hybridy a bateriové elektromobily až po vozidla poháněná palivovými články. Základním stavebním kamenem k dosažení tohoto cíle je úspěšný vývoj v oblasti vodíkové dopravy.

reklama

„Velká Británie je pro pick-upy jedním z klíčových trhů a zároveň jde o důležitý trh značky Toyota. Tato dotace je skvělou příležitostí, jak vyvinout bezemisní řešení pro klíčový segment trhu. Rádi bychom poděkovali britské vládě za podporu, která našemu konsorciu pomůže při výzkumu a vývoji pohonu na bázi palivového článku pro Toyotu Hilux, v souladu s našimi cíli v oblasti uhlíkové neutrality,“ komentoval Matt Harrison, prezident a CEO společnosti Toyota Motor Europe.

Toyota plánuje využít nové příležitosti na trhu s užitkovými vozy v podobě bezemisních produktů. Toyota vloni úspěšně požádala o dotaci prostřednictvím APC, kdy předložila projekt na podporu vývoje nových čistších technologií a řešení mobility.


Vodíkový Hilux

V rámci britského automobilového průmyslu hraje APC ústřední roli, neboť nabízí jedinečné příležitosti k překonání hranice mezi současným průmyslem a budoucími technologickými požadavky. Dotace se speciálně zaměřuje na pozdější fáze výzkumu a vývoje, kdy se ověřovací studie proměňují v prototypy vozidel.


Toyota usiluje o udržitelný rozvoj

Toyota se zasazuje naplňovat cíle trvale udržitelného rozvoje Organizace spojených národů a dosáhnout uhlíkové neutrality všech svých obchodních aktivit napříč Evropou. TME jako tradiční leader snižování emisí CO2 v Evropě má v plánu do roku 2035 v západní Evropě dosáhnout 100% snížení emisí CO2 u všech nových vozidlech; zákazníkům v tomto regionu bude i nadále nabízet ucelenou sestavu elektrifikovaných ústrojí, zahrnujících hybridy, plug-in hybridy, bateriové elektromobily a elektromobily na palivové články. V otázkách trvalé udržitelnosti je Toyota odhodlána překonávat nulovou hranici (Beyond Zero).

reklama

Toyota považuje vodík za jeden z klíčových stavebních bloků k dosažení uhlíkové neutrality s využitím technologie palivových článků pro mobilitu i v rámci širší ekonomiky nad rámec samotné dopravy.

Pokročilou technologii palivových článků od Toyoty, která je průkopníkem vodíkových technologií, již dnes najdeme v osobních automobilech, autobusech, nákladních vozidlech, vlacích, námořních lodích i ve stacionárních aplikacích pro celou řadu firemních zákazníků i dalších výrobců originálního vybavení. V návaznosti na rostoucí poptávku v tomto regionu TME v lednu 2022 zahájila v Evropě výrobu kompaktních modulů palivových článků druhé generace.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru