Menu

Co je nového?

Vadné palivo vám může zničit auto! Víme, kde netankovat

Sdílení
Foto: Depositphotos

O tom, že vám vadné palivo může zničit motor auta, jste už nejspíš slyšeli. Bohužel špatné palivo během tankování nepoznáte a následky mohou být pro váš vůz fatální. Česká obchodní inspekce (ČOI), která kvalitu paliva na tuzemských čerpacích stanicích kontroluje, neodhaluje nedostatky zdaleka jen u malých prodejců.

reklama

Zatímco u nafty je nejčastějším nedostatkem nižší bod vzplanutí, který ve většině případů (pokud není nižší než 30 °C) vašemu vozu nijak neuškodí, u benzínu je to horší. V případě vyššího tlaku par DVPE může palivo začít vřít v čerpadle, palivové cestě nebo injektoru, čímž se znemožňuje jeho správné dávkování. Motor je pak neúměrně zatížený, případně nemusí jít vůbec nastartovat. Problém se týká hlavně starších vozů, které využívají karburátor. Dalším přečinem, který se dá u čerpacích stanic najít, je pak nižší oktanové číslo benzínu.

Pokud si myslíte, že takové nedostatky se dají najít jen u malých provozovatelů ukrytých ve dvorech zemědělských družstev, jste na omylu.

Pokuty od České obchodní inspekce se nevyhýbají ani velkým řetězcům. V květnu loňského roku například prodávala vadný benzín čerpací stanice MOL v jihočeské Kaplici, v březnu 2018 zase RoBin Oil v ulici Milady Horákové v Českých Budějovicích. Naftu s nižším bodem vzplanutí pak v lednu 2017 prodávala čerpací stanice ÖMV v Mladoboleslavské ulici v Praze. Pravdou ale je, že většina prohřešků jde skutečně na konto malých provozovatelů.

reklama


Pokuty za prohřešky se pohybují nejčastěji v řádech desetitisíců korun, výši ovlivňuje také dosah, který čerpací stanice má. U velkých provozovatelů tak může jít až o statisíce. Důkazem je například zmiňovaná ÖMV, která dostala pokutu 100 tisíc korun, TANK ONO v roce 2016 platilo dokonce půl milionu korun.


Web Kverulant.org nedávno zveřejnil seznam padesáti problémových čerpacích stanic, kde je lepší netankovat. Seznam benzínek najdete zde. Ke každé čerpací stanici najdete na webu i datum kontroly ČOI, popis prohřešku a výši udělené pokuty. Tak přejeme hezké počtení a spoustu kilometrů bez poruch!


Více než 420 kilometrů na jeden litr paliva? Tohle jsou opravdoví mistři úsporné jízdy!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru