Menu

Co je nového?

Vyberte si pořádné pneu pro svou čtyřkolku!

Sdílení
Foto: Depositphotos, AZ Pneu

Čtyřkolky s pohonem 4×4 v sobě ukrývají velkou sílu. Ta se však naplno projeví jen v případě, obujete-li motorku na čtyřech kolech do solidních pneumatik, které ji podrží i při pekelné jízdě bahnem nebo vodou. Začínají vám původní gumy dosluhovat a poohlížíte se po nových? Pak výběr neberte na lehkou váhu. Dejte přednost pneumatikám od osvědčených výrobců a přečtěte si v našem článku, v čem se jednotlivé typy pneu na čtyřkolky liší.

reklama

Konstrukce, která zvládne rodeo na čtyřech kolech

Než se pustíte do výběru konkrétního modelu pneu pro čtyřkolku, zamyslete se, jaké vlastnosti od ní vyžadujete a v jakém terénu budete jezdit. Jinou konstrukci by měla mít pneumatika pro jízdu na závodních tratích, jinou zase pneu do bláta nebo na kamenitý terén. Oblíbené jsou univerzální typy pneumatik, které běžnému uživateli zpravidla stačí, v extrémních podmínkách (ostré povrchy, silně rozbahněný terén) však někdy neobstojí.

Konstrukce pneumatik se liší řadou parametrů. V první řadě to je počet pláten, od kterého se odvíjí odolnost proti průrazu, ale na druhé straně i hmotnost pneu a tvrdost při jízdě.

Běžné typy pneu mají jen 2 plátna, ty odolnější pak 4 a více pláten. Dalším parametrem je profil pneu, který může být buď kulatý (vhodné pro užitkové vozy), nebo hranatý (vhodné pro sportovní stroje). Důležitý je samozřejmě i výběr vzorku. Například pneumatiky určené pro jízdu bahnem mají vysoký agresivní vzorek, užitkové čtyřkolky mají vzorek hrubší, u silničních pneu se pak vzorek podobá tomu automobilovému.

reklama

Jezdíte i po silnici? Pořiďte si homologované pneu

Při volbě pneumatik na čtyřkolku máte volné ruce a můžete si vybrat z mnoha konstrukčních provedení. Vždy si však zkontrolujte, je-li konkrétní model pneu homologovaný i pro jízdu na veřejných komunikacích. Některé offroad nebo závodní pneumatiky jsou totiž vhodné do terénu, ale pro korzování po asfaltových cestách nejsou stavěné, a tedy ani homologované. Při namátkové silniční kontrole byste mohli mít velké problémy.


Pneumatiky Maxxis vás překvapí velkým záběrem

Výrobců, kteří se dlouhodobě zaměřují na vývoj a konstrukci pneumatik pro čtyřkolky a jiné zemědělské, průmyslové či stavební stroje, je řada. Patří mezi ně i tchajwanská společnost Maxxis, která do svého portfolia zařadila 4×4 pneumatiky různých vzorků a profilů. Pro užitkové stroje jsou dobrou volbou například pneu Maxxis M-939 s pryžovou směsí navrženou tak, aby poskytovala rovnoměrné opotřebení a zajistila maximální záběr. Majitelé sportovních čtyřkolek by pak měli dát přednost pneumatice Maxxis M-923. Její silný hranatý profil zajistí pohodlnou jízdu v písku, na silnici a měkčích površích.


4x4 pneu Maxxis M-939
Pneumatiky Maxxis M-939 pro užitkové čtyřkolky vás oslní rovnoměrným opotřebením a maximálním záběrem

Hluboký vzorek pneu Cheng Shin do náročného terénu

Pokud se poohlížíte po pneumatice, která si poradí s velmi náročným terénem od bahna po extrémně příkré svahy, sáhněte po pneumatikách pro čtyřkolky Cheng Shin. Výrobcem těchto pneumatik je výše zmíněný Maxxis, opěvovaný pro bezpečnost a nadstandardní řemeslné zpracování svých výrobků. To se odráží i na pneumatikách Cheng Shin, které se vyznačují velmi agresivním a hlubokým dezénem. Ten přinese silnou trakci a požene vaši čtyřkolku kupředu, ať už budete kdekoliv.


4x4 pneu Cheng Shin C-828
Pneumatika Cheng Shin C-828 je vybavena agresivním dezénem pro lepší trakci. Zuby dezénu poskytují dobrou přilnavost pneu i na nezpevněném povrchu

Užijte si spolehlivou jízdu na pneu z Indie

Indická společnost BKT (Balkrishna Industries Limited) sídlící v Mumbai patří mezi přední výrobce zemědělských pneumatik. V gumárenském odvětví se pohybuje už od roku 1987 a s 6% tržním podílem patří mezi nejvýznamnější výrobce pneu pro zemědělská, stavební či průmyslová vozidla a také čtyřkolky. Pro terénní i zahradní práce je skvěle vybavená pneu BKT AT-109. Má kulatý profil a hrubý vzorek, který si poradí i s náročnějším terénem. Pro sportovní nebo závodní účely je dobrou volbou pneu BKT AT-111. Pyšní se odolným šestivrstvým pláštěm, který zajistí spolehlivou jízdu i na velmi tvrdém či kamenitém povrchu.


4x4 pneu BKT AT-109, BKT Sports
Pokud hledáte 4×4 pneu, která si poradí i s náročnějším terénem, zapřemýšlejte o obutí BKT AT-109, BKT Sports

Pořádné pneu umí dělat i v Americe

Velké množství výrobců pneumatik pro zemědělské stroje a čtyřkolky sídlí v Asii. Jejich modely jsou nejen špičkové z hlediska řemeslného zpracování, ale také cenově dostupné. Solidní pneu pro čtyřkolky však najdeme také u amerických výrobců. Oblíbené jsou zejména 4×4 pneumatiky Carlisle. Nadchnou vás nadprůměrnou životností a skvělou ovladatelností. Dalším americkým výrobcem je Kenda, který pneu vyrábí už od 60. let. Pneumatiky Kenda jsou dostupné v mnoha profilech, vzorech a hrubostech dezénů i víceplášťovém provedení. Máte z čeho vybírat!


4x4 pneu Carlisle Tour Max
Americké 4×4 pneu Carlisle Tour Max vynikají dlouhou životností a výbornou ovladatelností

Pneumatiky jsou důležitou součástí čtyřkolky a mají velký vliv na jízdní vlastnosti stroje. Vsaďte na osvědčené výrobce gum pro terénní siláky a pořiďte takové, které budou odpovídat vašemu stylu jízdy a typu povrchu.


Co znamenají nápisy na pneumatice? Údaje mohou řidičům pomoci při nákupu


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru