Menu

Co je nového?

Zájem o byty a rodinné domy kolem Prahy roste! Může za to poptávka bydlení blízko přírody i home office

Sdílení
Foto: Getberg

V poslední době výrazně vzrostl zájem o nemovitosti v blízkém okolí Prahy. Trend, který potvrzují jak data ČSÚ, tak realitní kanceláře, posiluje již několik let a ještě ho umocnil koronavirus.

reklama

Zájem o tyto nemovitosti roste zejména proto, že v dobře dostupných lokalitách kolem Prahy lze bydlet v přírodě a pohodlně pracovat na home office, což výrazně umocnila pandemie covid-19. Ale reality v těchto lokalitách se také ukazují jako velmi výhodná investiční komodita. 

„Pořízení rodinného domu může být nyní velmi zajímavou investicí.  Vzhledem k převyšující poptávce nad nabídkou lze hezký dům v dobré lokalitě o velikosti 4kk nebo 5kk pronajmout v současnosti i za 35 tisíc korun měsíčně, byt o stejné velikosti pak spíše za 25, maximálně 30 tisíc korun měsíčně,“ říká Jiří Švec z realitní kanceláře Evropa.

Dobrou zprávou je, že se i přes covid-19 nezvolnilo tempo výstavby. Podle dat Českého statistického úřadu se například v Česku začalo v roce 2019 stavět téměř 20 tisíc domů, nejvíce za posledních 12 let a i za loňských prvních pět měsíců se začalo stavět více rodinných domů než za stejné období předchozího roku. Nejvíce jich roste právě v okolí velkých měst. Více než čtvrtina z celkového množství se buduje ve Středočeském kraji. Jedná se zpravidla o místa v blízkosti železnice, díky které lze vlakem poměrně rychle dojet do centra Prahy.

reklama

Bydlení za Prahou má své kouzlo

„Bydlení za Prahou je jednoznačný trend, který ještě eskalovala situace omezení pohybu a docházky do zaměstnání, což vyústilo v dlouhodobý home office. Lidé poptávají jak pozemky, tak i byty a rodinné domy v lokalitách blízko Prahy. A sledujeme růst zájmu jak o koupi, tak o pronájem. Současná doba covid-19 poptávku ještě akcelerovala, najít hezký dům na koupi či pronájem v dobré lokalitě je nyní stále těžší,” říká Kamil Dunaj z developerské a realitní společnosti Getberg.


Největší zájem je podle Kamila Dunaje o nemovitosti v okrese Praha-východ a konkrétně v okolí Uhříněvsi, Říčan a novinkou mezi zajímavými lokalitami jsou středočeské Strančice.


Pořízení rodinného domu se tak ukazuje jako zajímavá investice.  Realit je v těchto lokalitách totiž dlouhodobý nedostatek. Podle zkušeností s cenovým vývojem v minulých recesích a současnými optimistickými výsledky celého segmentu realit je patrné, že investice do nemovitosti v lukrativních lokalitách okolí Prahy je správnou volbou. Vzhledem k převyšující poptávce nad nabídkou lze nemovitosti v těchto lokalitách snadno a výhodně pronajmout.

reklama

One comment

  • Eliškae

    28. 3. 2022 - 23:29

    Není tady někdo z vás prosím elektrikář Praha 8? Já někoho nutně sháním, víte? Rozbilo se nám trafo v bytě a nemůžeme si dokonce na dálku ani otevřít dveře do vchodu. Víte jak je to otravné lézt do vlastního bytu, který jsme si před rokem dokonale vybavili oknem? Ostuda.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru