Menu

Co je nového?

Lidé se bojí ztráty práce. Straší je krize i roboti

Sdílení
Foto: Pexels

Lidé se stále více bojí příchodu ekonomické krize a ztráty zaměstnání. Bojí se, že budou bez práce nebo části příjmu v souvislosti s důsledky karanténních opatření, s poklesem ekonomiky, ale i postupující robotizací či podobnými kroky ke zvyšování efektivity.

reklama

Obavy z důsledků lockdownu

Zkušenost jarních i podzimních karanténních omezení nahání mnoha zaměstnancům strach. Rozsáhlé restrikce totiž nejen že některé části ekonomiky opakovaně na dlouhé týdny odstřihávají od fungování, ale omezení přinášejí důsledky pro restaurace, hotely, bary a celý navázaný dodavatelsko-odběratelský řetězec. Podobné problémy mají i organizátoři sportovních a kulturních akcí a jejich zaměstnanci.

Nejistotu navíc prohlubuje fakt, že nevědí, na jaká omezení a v jakém časovém horizontu se mají připravit. Otázkou je, zda a jak se jim podaří tyto časy překonat.

Pokles ekonomiky

Ekonomika byla dlouho na vrcholu, ale nyní je již jasné, že nějaká forma krize přijde. Otázkou je jen jak rychle a v jaké intenzitě. A jak silně jednotlivé segmenty zasáhne. Je patrné, že zejména pohostinství, cestovní ruch, automotive průmysl, kultura, sport a další budou sčítat citelné ztráty. Je tedy pochopitelné, že lidé působící v ohrožených oborech cítí nejistotu, zejména když v ČR funguje většina lidí bez rezervy a dle aktuálního průzkumu BNP Paribas Cardif by mělo při výpadku příjmů až 63 % lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů.

reklama

Ekonomická krize je neodvratná

Robotizace

Jedním z důsledků koronavirové pandemie bude podle odborníků i urychlení procesu digitalizace ve všech oblastech podnikání. Z aktuálního průzkumu společnosti Profesia vyplývá, že část pracovníků tuzemských firem se v souvislosti s automatizací bojí o své místo. Obavy z toho, že robotizace v blízké době ovlivní jejich práci, vyjádřilo 17 % respondentů, a dalších 14 % lidí už kvůli ní muselo dokonce svou pozici změnit.


Zvyšování efektivity práce

Dalším z fenoménů, které přicházejí na řadu v době ekonomického útlumu, je zvyšování efektivity práce a s tím spojené propouštění zaměstnanců. Pracovní trh je v současné době ve výrazném přerodu a firmy jsou nuceny buď na jedné straně šetřit a osekávat své zbytné části nebo naopak investovat do řešení, která přinesou úspory. Každopádně zaměstnanci v takovéto atmosféře cítí opět nejistotu.


Sdílené služby

Jedním z příkladů zvyšování efektivity je růst využívání sdílených služeb a sdílení jednoho zaměstnance více firmami. „Sdílení pracovníků již v některých oborech funguje – jako firma, která zajišťuje správu budov, se často setkáváme s tím, že firmy sdílejí některé specializace. Často například pro více objektů různých majitelů funguje jeden facility manažer, údržbář nebo požární technik. Příkladem sdílení je i naše dohledové centrum, které zajišťuje bezpečnostní služby pro řadu společností,“ uvádí konkrétní příklady z praxe Radek Škrabal ze společnosti SSI Group.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru