Menu

Co je nového?

Zvířecí mláďata: 11 zajímavostí, které jste nejspíš nevěděli

Sdílení

Svět divokých mláďat je fascinující, vybrali jsme pro vás pár zajímavostí!

reklama

1. Chobot jako dudlík

22 měsíců čeká maličký slon, než spatří světlo světa. A ke svému překvapení má na obličeji něco nezvyklého. Ano, přesně tak, slůňátka netuší, k čemu jim je chobot, zakopávají o něj a než se naučí chobotem napít, vypustí spoustu bublinek. Jedna věc je jim ale hned jasná: chobot je skvělý dudlík!


2. Líné koaly

Koaly jsou vačnatci, takže se rodí extrémně nedopečené. Slepé, hluché, o velikosti fazolky, rychle přelezou k mamince do vaku. Zůstanou tam půl roku a dalších půl roku se pak pevně drží máminých zad. Do vaku chodí jen jíst a spát.

reklama

3. Chytrá prasátka

Prasata jsou extrémně inteligentní zvířata, říká se, že jsou chytřejší než psi. Vědci tvrdí, že ve dvou týdnech selátka dokážou rozpoznat hlas své matky. A také tvrdí, maminky svým selátkům zpívají ukolébavky.


4. Miniaturní pandy

Taková panda může vážit až 136 kg a vysoká může být až 1,5 metru. Ale mláďata se rodí skutečně kapesní – malé pandy váží při narození jen 100 gramů. A maminka ji první měsíc opravdu bedlivě střeží – nechává ji ležet jen na sobě a přikrývá ho tlapou nebo hlavou.


5. Rekordní spáči

Zimní spánek nelze ošidit, potvrdí deset medvědů z deseti. Během hibernace se jejich srdeční frekvence sníží na minimum, přestanou jíst, pít a trávit. A to dokonce i těhotné. Mláďata medvědů hnědých se rodí v listopadu a prosinci, medvědice se probudí jen na nezbytně nutnou dobu porodu. Mláďata se tedy kojí sama, dokud se na jaře celá rodinka šťastně neprobudí.


Mláďata medvěda hnědého

6. Roh raději až později

Nosorožci jsou chodícím tankem s obrovským razidlem vpředu. Naštěstí pro nosorožčí maminky jim tento roh roste až po narození. Na svět přicházejí jako roztomile zavalití vrásčití poníci a trvá zhruba pět měsíců, než se jim z čeníšku začne vynořovat strach budící ozdoba.


7. Růžoví ježci

I ježčí mámy mají štěstí. Ježčata se rodí s jemnou růžovou kůží. Už jsou na ní ale patrné hrbolky se základy ostnů. Už po pár hodinách se vyklubou první, ještě nepatrné bodliny. Po několika dnech je nahradí druhé, větší a tmavší, a postupně se přidá i typické proužkování. Teprve za několik měsíců dostanou ježci teenageři „dospělé“ bodliny.


8. Psí mlíčňáky

Stejně jako lidé, i psi mají ze začátku mléčné zuby, kterých je podstatně méně než těch stálých. Štěňata mají 28 zubů, ale v dospělosti jich bude 42.


Psí zuby

9. Volný pád

Plácnutí po zadečku v porodnici? To žirafy se rodí s pořádnou herdou. Žirafy rodí ve stoje, takže mláďátko padá ze 180 cm. A neztrácí čas, už do půl hodiny se žirafátko postaví na vlastní a zkouší – rozkošně nemotorně – první krůčky.

reklama

10. Adopce mláďat

Spousta rodičů v nebezpečí své mláďě opustí nebo dokonce sežere. To pokud veverka narazí na opuštěné veveřátko, adoptuje si je a vychová jako svou vlastní.


Malá veverka

11. Mistři v přibírání

Máte chuť vyhodit váhu z okna, když ráno ukáže o kilo víc? Malý plejtvák obrovský přibere za jediný den více než 100 kg! Mláďata největších zvířat na světě přibírají až 4,5 kg za hodinu.

reklama

Pokud vás zajímá více o životě mláďat, nenechte si ujít minisérii “Mláďata – první měsíce, první roky” na TV Spektrum. Sledovat můžete už v sobotu 26. června od 10:05.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru