Menu

Co je nového?

10 důvodů, proč je Bali na nic, a nikdo jiný vám to neřekne

Sdílení
Foto: Pexels, Depositphotos

Předem vám musíme říct, že Bali je nádherná země a určitě bychom se tam chtěli ještě někdy vrátit, ale tento hojně navštěvovaný ostrov v Indonésii, má i své mínusy. Zejména, pokud sníte o tom, že se stanete digitálními nomády a budete na Bali nějakou dobu žít a pracovat.

reklama

1. Špatná doprava

Pokud nadáváte na české silnice a dálnice, na Bali na ně budete vzpomínat. Většina Balijců jezdí na skútrech, klidně i celá čtyřčlenná rodina plus trám či dvoumetrová železná trubka. Ti bohatší mají auta, která ale nemají příliš silný motor. Kvůli špatné infrastruktuře tak cesta, kterou bychom u nás překonali za hodinu, trvá klidně tři.


2. Visa run

Pokud chcete na Bali být delší dobu než 30 dní, musíte si to zařídit ještě doma na indonéské ambasádě, ale i tak za poplatek dostanete vízum na maximálně 60 dní. Stejně tak, i když si budete delší vízum zařizovat až tam. Lidé, kteří pracují a žijí na Bali delší dobu, proto musí každé dva měsíce podnikat takzvaný “Visa run”, tedy opustit Bali a zaletět si někam na výlet, třeba do Singapuru. Ten den se ještě můžete vrátit a získat nové vízum při vstupu.

reklama

3. Okrádání turistů

Většina Balijců je vždy usměvavá a svou dobrou náladou a vlídností vás brzy nakazí. Málokdo vám ale už poví, že když si půjčíte kolo s košíkem, tak si tam pro vaše dobro nesmíte dávat tašku, protože jinak by vám ji za jízdy mohli ukrást. Nebo že se v příhodných temných místech může stát, že vás okradou. Balijci říkají, že turisty okrádají lidé z blízkého ostrova Jáva, které nemají v lásce, a přisuzují jim i ty hory odpadků v oceánu.

4. Odpadky

Odpadky jsou na Bali téměř všude. Jdete do hezké restaurace, podíváte se z verandy a vidíte skládku. Balijci se dosud nenaučili pracovat s odpadem. Pokud vůbec, vyvážejí ho obvykle za město, odkud se ale dostane do oceánu. Na venkově je odpad všude kolem.

5. Průjem

Málokdo vám řekne, že ač na Bali můžete přijít v letoviscích do hipsterského ráje, budete mít minimálně permanentně lehký průjem. Jiné prostředí a jiné hygienické návyky se zkrátka někde projevit musí. Ne nadarmo je základním vybavením do této části světa Ercefuryl, čili přípravek k léčbě akutních průjmových onemocnění. O očkování proti tetanu a žloutenkám ani nemluvě.



6. Hodně turistů

Není to sice ještě extrém, ale turistů je na Bali každým rokem víc a víc. Staví se další hotely a restaurace. Pro místní je tak turismus nejdůležitější obživou, proto i ceny za služby stoupají.

reklama

7. Slunce zapadá brzy

Na Bali začíná den brzy, v závislosti na roční době svítá v rozmezí 6 až 7:15 a téměř hned je horko. Slunce ale zapadá rovněž celkem brzy. Není to jako u nás, že by v létě bylo dlouho vidět. Západ slunce na pláži můžete sledovat od května do srpna nejpozději v půl 8. Na jaře vás ale překvapí, že se stmívá snad dříve než v Čechách, které se teprve probouzejí ze zimy.

8. Sopka a zemětřesení

Jak sami asi z médií víte, na Bali občas zkomplikuje situaci turistům sopka Agung. A v poslední době tam, i v oblasti Indonésie všeobecně, často dochází k zemětřesení. Nejhůř z toho vycházejí ostrovy kolem Bali, ale ani tam se turisté otřesům půdy nevyhnou.

9. Podvodné bankomaty

Některé bankomaty na Bali mohou mít nainstalované zařízení pro skenování karty. Používání bankomatu připojeného k pobočce banky je bezpečnější. Vaše banka by vás ale měla v ideálním případě upozornit, že se s vaší kartou zacházelo podezřelým způsobem.



10. Bali kiss

Na Bali se pravděpodobně budete pohybovat na skútru. Buďte ale opatrní, nejvíce nehod se turistům stává právě na nich. Od výfuku spálenému lýtku se příznačně říká „Bali kiss“.


Tip na zimní dovolenou? To těžko! Pláž, kterou proslavil Leonardo DiCaprio, turisté úplně zničili


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru