Menu

Co je nového?

Tip na zimní dovolenou? To těžko! Pláž, kterou proslavil Leonardo DiCaprio, turisté úplně zničili

Sdílení
Foto: Depositphotos, 20th Century Fox

Od chvíle, kdy se toto místo objevilo v jednom z nejznámějších filmů hollywoodského herce Leonarda DiCapria, se stalo každoročně cílem statisíců turistů. Zátoka na thajském ostrově Ko Phi Phi Leh si zahrála ve snímku Pláž. Turisté ale napáchali takové škody místnímu ekosystému, že ji thajská vláda musela uzavřít.

reklama

Ve filmu Pláž z roku 2000 je to opuštěné místo, kde si užívá jen skupina mladých, kteří tvoří uzavřenou komunitu. V reálu do zátoky Maya Bay ještě před rokem jezdilo každý den i pět tisíc turistů. Není tedy divu, že to skončilo přírodní katastrofou.


Na pláži byla hlava na hlavě, turisté pobíhali se selfie tyčemi a snažili se pořídit si záběr, co nejvíce připomínající ten filmový. Většina korálových útesů byla poškozena a z pláže zmizela veškerá fauna. Thajská vláda tak řekla dost.

reklama


Pláž se v červnu na čtyři měsíce kompletně uzavřela. Podle úřadů se sem sice turisté mohli v září vrátit, ale jen v omezeném počtu. Teď je ale zase všechno jinak. Mělo jít jen o dočasné řešení, úřady ale oznámily, že pláž zůstane nepřístupná i nadále, a to na dobu neurčitou.

„Během čtyř měsíců správa národních parků vyhodnotí kvalitu pobřežního a mořského prostředí a stav, v jakém jsou pláž a korálové útesy,” uvedl tehdy pro stanici CNN zástupce úřadu, který má v Thajsku na starosti turistický ruch.

Že se pláž zavře pro turisty, avizovala thajská vláda už v březnu. Místní, kteří si na vození turistů na oblíbené filmové místo postavili své živobytí, se teď obávají, co s nimi bude dál. A vypadá to, že naštvaní budou ještě více.


„Uzavření na čtyři měsíce nestačilo. Potřebujeme nejméně rok, možná dva, aby se příroda dala do pořádku. Zejména korálové útesy, ale i třeba okolní porost mangrovů,“ uvedl ředitel odboru národních parků Songtham Sukswang.

Zátoka Maya Bay nejčastěji hostila turisty z provincie Krabi nebo z Phuketu. Při počtu kolem 5000 návštěvníků denně to dělá 1,82 miliónu lidí ročně.

reklama

10 důvodů, proč je Bali na nic, a nikdo jiný vám to neřekne


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru