Menu

Co je nového?

Chlebíčky a ponožky do sandálů aneb 3 nejčastější české společenské prohřešky

Sdílení
Foto: Shutterstock, Pexels

Jak si myslíte, že si stojí Češi v rámci společenské etikety? Tedy spíš v uvedení její teorie do praxe? Podívejte se s námi na nejčastější prohřešky Čechů a kam jsme se za poslední roky posunuli. Byly to mílové kroky, nebo jen nevýznamná poskočení?

reklama

Ponožky dělají člověka

Ač to tak v našich krajích občas nevypadá, nenechte se mýlit, ponožky člověka nedělají! Nebo alespoň ne v případě volnočasového užití. Až se tedy budete chystat na výlet či korzo po nějakém letním dovolenkovém letovisku, zapomeňte na ponožky do sandálů.

Ačkoliv etiketa dovoluje stále větší ležérnost a důraz na pohodlí, v tomto případě prostě a striktně ne!

Nicméně i v otázce ponožek se etiketa posunula dál. Kam? K barvám. Dnes je dovolené, ba dokonce i vítané, když pánové volí k obleku barevné ponožky sladěné s dalšími doplňky. Barev ani vzorů se nebojte, jen dbejte na detaily. A dámy? Dnes už není třeba chodit na každou příležitost v punčochách a v rámci ponožek je možné řídit se aktuálními módními trendy. Nedivte se proto, až uvidíte mladou ženu v lodičkách a šik ponožkách.

reklama


Cigáro do koutku

Ať se vám to líbí, nebo ne, cigaretám ve společnosti odzvonilo. Díky zákonu si nezapálíte ve většině restaurací, v barech a na společenských akcích. Pamatujete na zakouřenou pražskou Lucernu? Tak to vám za chvíli mladá generace ani neuvěří!


Ale i v otázce kouření ve společnosti existují lepší alternativy, které tolik „neobtěžují“ okolí. „Na společenských akcích je největší problém zápach, který cigarety produkují, a který pak ulpí na kůži i v dechu kuřáka. To může být pro okolí nepříjemné třeba v divadle, nebo na koncertě,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.


„Naštěstí alternativy klasických cigaret tyto problémy eliminují a jsou kultivovanější a šetrnější formou i pro zdraví. Mezi nejznámější alternativy patří především elektronické cigarety a zařízení na zahřívání tabáku, jako například IQOS. Ten neprodukuje kouř, takže není z oblečení nic cítit, a také nemá vliv na kvalitu vzduchu v místnosti, což jistě ocení vaše okolí,“ dodává Špaček. Drsňákům s cigaretou v koutku úst už prostě odzvonilo, moderní je myslet na sebe a své okolí.Český vynález postrachem etikety

A nyní trošku odlehčeně, ačkoliv neméně vážně! Co by to bylo za večírek bez chlebíčků? Od jejich vynálezu panem Janem Paukertem se odborníkům na etiketu (nadneseně) rosí čelo. Češi chlebíčky milují a ve vidině tohoto lahodného občerstvení zapomínají na slušné mravy. Vždyť perfektně naaranžovaný chlebíček s bramborovým salátem, šunkou a vajíčkem je časovanou bombou společenského znemožnění se.

„U chlebíčků platí jedno jediné pravidlo – nikdy je na veřejnosti nejezte. Tečka,“ usmívá se Ladislav Špaček a dodává: „Pokud máte opravdu neodolatelnou chuť, chlebíček si kupte, dobře zabalený doneste domů, svlékněte se, zhasněte, vlezte si do vany a tam jej snězte“.

Pokud však nevydržíte a na společenské akci po něm stejně sáhnete, pamatujte, že je dobré při výběru hledět na to, abyste si vybrali co nejčerstvější kousek. V druhé ruce mějte vždy připravený ubrousek a po každém soustu si otřete ústa, při každém kousnutí se odvraťte od společníků a dodržujte osobní zónu alespoň 75 centimetrů, abyste maximálně zamezili bližšímu kontaktu. „Dobrá pověst je důležitější než dobrá zábava a chlebíček“, připomíná Ladislav Špaček na závěr.


Toto jsou nechutnosti, které muži dělají, když se nikdo nedívá! Poznáte mezi nimi i své zlozvyky?


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru