Menu

Co je nového?

5 tipů, jak se v zimě správně obléct na kolo

Sdílení
Foto: Shutterstock

Pokud jste zvyklí na pravidelný pohyb i v zimě, ať už ve fitness centrech či jiných vnitřních prostorách, v aktuální situaci se možná poohlížíte po alternativách. Nebojte se vyzkoušet zimní cyklistiku, která může být také ideálním dopravním prostředkem pro vaše pravidelné cesty. Důležité je správně zvolené oblečení, ale nejen to. Jak tedy cestovat na kole v zimních měsících?

reklama

Říká se, že neexistuje chladné počasí, ale pouze špatně oblečený člověk. I přes rozvolňování vládních opatření jsou stále venkovní sportovní aktivity jedním z mála způsobů, jak se pravidelně hýbat bez roušky a dalších omezení. Kolo může navíc sloužit také jako ideální prostředek pro cesty do práce, a to i přes klesající venkovní teploty. Jen je potřeba se správně obléct a myslet u toho na pár základních pravidel.


1. Pohodlí

První faktor, na který je nutné myslet při každé pohybové aktivitě. Nepohodlné oblečení může často ovlivnit celý sportovní výkon – omezená hybnost, neprodyšné materiály, to vše dokáže pokazit i projížďku na kole.

reklama

Tepláky nechte na doma či zahradu, stejně tak se vám nepošlape právě nejlépe v široké zimní bundě.

Přiléhavé oblečení je určitě vhodnější a zajistí komfortní jízdu, ať už se na kole chystáte do práce nebo na delší výlet.


2. Vrstvy, vrstvy, vrstvy

Pokud se věnujete jakémukoliv venkovnímu sportování v zimě, nejspíše znáte princip vrstvení oblečení. Obléct na sebe více různých kusů umožní průběžně oblékat či svlékat jednotlivé části oděvu dle toho, zda je vám v daný moment teplo či zima. Jako první vrstva na těle je v zimě nejvhodnější termo tričko. Pokud se v něm plánujete zapotit, důležitější než vysoká tepelnost je u něj jiná vlastnost. Mělo by především dobře odvádět pot.


3. Ruce i nohy v teple a suchu

Studené ruce i nohy a pocit chladu v prstech je v zimě známý jev. Jde o reakci lidského organismu, který se při nízkých teplotách snaží udržet v teple životně důležité orgány ve středu těla a omezuje tak průtok krve do našich končetin.

reklama

Mít rukavice na kolo se doporučuje i během léta, v zimě je to pak přímo nutnost.

Ideální jsou dlouhoprsté s vnitřním zateplením, které ochrání prsty od mrazivého pocitu během jízdy. Například rukavice Endura Deluge mají také voděodolnou membránu a palce s froté vrstvou pro utírání potu z čela.


4. Helma není čepice

V létě stále řada cyklistů odmítá používání helmy na kolo, jako nejčastější důvod uvádějí, že jim je v ní příliš horko. I kdyby na tom mělo být něco pravdy, pak v zimě tato výmluva neplatí. To ale neznamená, že vám v helmě bude teplo. Ideální je proto si pod ni vzít alespoň šátek přes uši nebo lehkou čepici. Při jejím výběru znovu myslete na to, aby byla z pohodlného prodyšného materiálu a dobře seděla i na uši. Zkusit můžete třeba čepici Pro Thermal light určenou speciálně pod cyklo helmy.


Správně oblečení na kolo je v zimě základ

5. Bezpečnostní prvky

Určitě nezapomínejte na bezpečnost, která by měla být vždy na prvním místě. O to více v zimě, kdy se dříve stmívá a na silnicích i cyklostezkách je potřeba být vidět za všech okolností.

Odrazky jsou součástí povinné výbavy kola, stejně tak světla pro jízdu za snížené viditelnosti, ale prvků, s nimiž budete vidět, není nikdy dost. Myslete na to už při výběru oblečení a pořiďte si vnější kusy v pestrých barvách, případně s všitými reflexními detaily.

Pokud kvůli tomuto nehodláte měnit váš cyklo šatník, pořiďte si alespoň sadu reflexních pásků či nálepek, kterými můžete označit sebe i vaše kolo.

reklama

One comment

  • Erika

    31. 1. 2022 - 22:10

    Na kole je v zimě důležitá zejména obuv. Opravdu. Já na na kole ujedu klidně 2 250 km za měsíc. A to už není podle mě vůbec malo, že?Takže právě proto si dovoluji vám radit. Nejsem žádná podvodnice, jen se zajímám o lidi.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru