Menu

Co je nového?

Jak vybrat správnou baskytaru? Roli hraje materiál i struny

Sdílení
Foto: Pexels

Čau basistky a basáci, pokud jste se proklikali až sem, nejspíš máte zájem o nějakou baskytaru. Jak si ale takovou baskytaru vybrat, aby vám seděla a byla ve vhodné cenové kategorii? Do úvahy musíme zahrnout hned několik proměnných od ceny, úrovně hry, použití v praxi a velice důležité je i estetické hledisko.

reklama

Asi nejdůležitějším faktorem při nákupu baskytary je to, komu je nástroj určen. Pokud jde o dítě, kde si nejsme jisti, zda u nástroje vydrží, kupujeme spíše levnější basu a s menší menzurou (rozuměj kratším krkem). Příkladem může být Vox Mark III, který je relativně levný a menzuru má vhodnou i pro dětské prsty.


Pokud je nástroj určen dospělému, který třeba již hraje nebo se chystá, je pravděpodobnější, že u baskytary zůstane, a nemusíme se bát investovat více. Pokud s basou začíná, je lepší zůstat u tradičních tvarů, třeba Hagstrom Super Swede, Hagstrom Swede nebo Lakland Skyline 44-60. Posledně jmenovaný je sice dražší, nicméně již profesionální nástroj.

reklama

Pro pokročilé hráče je možné zakoupit i vícestrunné nástroje, tradičně pětistrunné, ale výjimkou nejsou ani šestistrunné či osmistrunné baskytary – osmistrunné mají 4 základní struny, které jsou zdvojeny ještě jednou o oktávu vyšší.

Výsledný zvuk je tak plnější a ne náhodou tyto nástroje používali a používají Jimi Hendrix, Mick Rutherford (Genesis) nebo John Paul Jones (Led Zeppelin). Ideální jsou pro funk nebo do tvrdších rockových stylů. A vypadají impozantně, jen se podívejte na Hagstrom HB8 nebo Hagstrom H8-II.


Pokročilí hráči už také často hledají výjimečné baskytary. Jejich požadavky jsou již daleko konkrétnější a pomohou je uspokojit spíše dražší nástroje vyrobené z dražšího dřeva a se specifickými vlastnostmi, ať už se jedná o snímače, elektroniku, menzuru a další prvky. Výtečným příkladem takové baskytary může být Markbass Kimandu (signature model basového virtuoza Richarda Bony) případně Markbass JP4, případně Vox Starstream Bass či baskytara s dutým tělem Hagstrom Viking.


Velice důležitým kritériem pří nákupu je i cena nástroje. Je proto ideální si při vybírání nástroje stanovit ideální částku k utracení a také nejvyšší možnou částku, kterou jste ochotni investovat, a pak hledat nástroj v tomhle rozmezí.


Baskytara

A nemůžeme zapomenout ani na vzhled nástroje. Ne každý vyhledává baskytary nevšedních tvarů, jako je Vox Starstream nebo Markbass Kimandu. Basa vám prostě musí tvarově a barevně sedět, jde přeci o nástroj, se kterým budete trávit spoustu času a který se ve vašem okolí bude nacházet téměř neustále. Tady už jde ale čistě jen o estetické cítění každého člověka.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru