Menu

Co je nového?

Vrtulník Bell 412 létá již více než 40 let

Sdílení
Foto: Bell, Shutterstock

Společnost Bell Textron nedávno oznámila, že se na celém světě prodalo již více než 1100 strojů Bell 412, které dohromady nalétaly přes 6,5 milionu letových hodin.

reklama

Od představení prvního modelu Bell 412 v roce 1981 vyvinula společnost Bell 11 různých variant, z nichž nejnovější je nedávno představená verze Subaru Bell 412 EPX. Vývoj těchto vrtulníků svědčí o mimořádné flexibilitě a odolnosti tohoto užitkového víceúčelového vrtulníku, jehož design vychází z proslulého a vysoce oceňovaného stroje Huey. Provozovatelé se neustále spoléhají na robustní a spolehlivou platformu Bell 412, která nabízí výjimečný výkon a působivé schopnosti.

Stroj je každý den nasazován při plnění nejrůznějších úkolů a misí – ať už se jedná o přesuny zaměstnanců z/na ropné plošiny u pobřeží Afriky, hašení požárů v Austrálii, VIP mise jako je přesun vládních činitelů v Asii – nebo slouží i pro potřeby letecké záchranné služby či k zajištění a udržení veřejného pořádku a bezpečnosti. 

Nejnovější vysoce pokročilá verze platformy Bell 412, model Subaru Bell 412EPX, má nyní zvýšené maximální vnitřní zatížení 12 200 liber (5530 kg) a maximální externí zatížení 13 000 liber (5895 kg).

reklama

Subaru Bell 412EPX

S nákladním hákem unese náklad o váze 5 000 liber (2270 kg). Disponuje nejširšími nakládacími dveřmi ve své třídě, což mu umožňuje rychlé vykládání a nakládání do prostorné kabiny, která pojme až 14 cestujících. 


Subaru Bell 412 EPX vznikl v rámci společného partnerství mezi Bell a Subaru na podporu pozemních sil Japonské armády. Stroj je vybaven robustnější převodovkou hlavního rotoru, která má o 11 % vyšší výkon. Pro zvýšení bezpečnosti byl rovněž certifikováno pro provoz bez oleje (běh na sucho) po dobu až 30 minut a disponuje dalšími evolučními funkcemi.


Vrtulník si tak i nadále díky těmto vylepšeným schopnostem udržuje svůj vysoce a kladně hodnocený status skutečného tahouna v oboru. Něco nám říká, že těch 40 let není pro tenhle oblíbený model rozhodně konečná…

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru