Menu

Co je nového?

Blog: Bída budoucího času

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Depositphotos

Chvilku před mými 71. narozeninami jsem dostal nabídku přispívat do MZONE. Každý muž je trochu ješitný, tedy jsem se lehce zatetelil. Jenže, jak říká Bára Hrzánová v Budžesovi, jenže: Zvládnu to? Pár dní úvah, depresí i představ o rozletu skončilo přikývnutím.

Chci se podělit o své náhledy na různé jevy v naší společnosti. Zakládají se na mém poznání, na mém vnímání řady podivností, ale i úžasností. A hned zkraje říkám, že mým úsilím je posilovat schopnost kritičnosti.

Jedním z mých témat budou současné jazykové nešvary, někdy přímo zrůdnosti. (Vystudoval jsem češtinu na filozofické fakultě Karlovy univerzity, a tak jisté znalosti mám.)

Tady je jeden čerstvý případ. Přímo trpím, když slyším moderátorku: Ceny dnes získávají paní X a Z. Budeme jim je posílat… Hned se ptám, to ty ceny bude Česká televize posílat po kouskách nebo několikrát? Proč mluvčí není schopna říci správně česky v dané situaci: Pošleme.

Tento typ nesprávně použitého složeného tvaru budoucího času snad ještě lépe dokládá velice často slýchaný obrat: Budou se účastnit. Z hlediska ekonomičnosti jazyka by řečník ušetřil dvě slabiky, kdyby řekl vhodně: Zúčastní se. Zřejmě je důvodem nedostatek jazykového citu a za ten může výchova, zejména ta školní.

Obávám se, že nádhera naší mateřštiny je v případě budoucího času silně ohrožena vlivem anglosaského mluvnického systému, jenž je postaven na složených tvarech, zatímco čeština je schopna používat i tvary jednoduché. Ty jsou, jak ukazují uvedené příklady, přesnější a netahají mnohé posluchače za uši.

Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák

Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo “Blog”.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru