Menu

Co je nového?

Být jako gentleman od hlavy až k patě? Víme, jak na to!

Sdílení
Foto: Pexels

Být „dandy“ je trendy stejně jako tomu bylo při vzniku tohoto stylu oblékání v 19. století. Styl je to natolik nadčasový, že přežil nespočet módních výstřelků a stále jeho obliba nijak neupadá. Muž vypadá jako opravdový gentleman, který dbá o svůj vzhled. Ale co to vlastně znamená dandy? A odkud tento styl pochází? Čtěte dál a vše se dozvíte!

reklama

Původ dandy stylu

Rodištěm „dandysmu“ je Anglie, kde se to typicky oblečenými gentlemany doslova hemží. Prvním dandym byl údajně Beau Brummell, který se díky svému stylu a eleganci stal hvězdou.

Říká se o něm, že o sebe velice pečoval a vždy byl dokonale upraven. Obléct se mu denně trvalo až 5 hodin. Také se díky němu z krátkých jezdeckých kalhot typických pro 19. století staly kalhoty, jaké známe dnes.

Právě on si je takto jako jeden z prvních aristokratů nechal upravit. Odmítal nosit paruku či se líčit, což bylo v té době ukazatelem společenského statusu. Tím šel značně proti tehdejším trendům.

reklama

Následně se dostal tento trend také do Francie, která je známá svou láskou k módě. Tam se tohoto trendu ujali jak umělci, tak vysoce postavená buržoazie. Právě pro umělce se dandy stal nejen módním, ale i životním stylem. Hlavní myšlenkou bylo tvorba či oblékání se jinak, než bylo běžné a vytváření nových přístupů. Udal směr například dekadenci nebo symbolismu.


Co je to Dandy?

Už spisovatel Charles Baudelaire se zabýval dandismem a stal se jeho dalším představitelem. Dandyho popsal jako muže, jehož jediná práce je být vždy dokonale upraven a oblečen. V dnešním slova smyslu to je člověk, který je elegantně oblečen do posledního detailu a zabývá se svým vzhledem. Dodnes ale nejde jen o módní trend, ale o životní styl. Dandy není jen skvěle oblečený, ale je i skvělý společník, protože se zabývá vzděláváním, uměním a používá vytříbený jazyk.


Dandy styl

Jak se obléknout jako dandy

Základem může být dobře padnoucí oblek. Bát se nemusíte experimentovat jak se střihy, tak třeba se vzory či barvami. Můžete sáhnout i po materiálech, které jsou extravagantnější. Kupříkladu samet je rozhodně materiál, který zaujme každého. Důraz byste mimo jiné měli dávat také na kvalitu oblečení, protože i ta dodá celému outfitu eleganci. Look musí fungovat nejen jako celek, ale také jeho jednotlivé kousky doladěné do posledního detailu se stávají velice trendy. 

reklama

Styl dandy jako by byl dělaný pro podzim, protože vrstvení je jeho výsadou. Ostatně nejrůznější kabáty, pláště a trenčkoty jsou jedním ze základních kamenů tohoto stylu.

A to hned vedle doplňků, do kterých rozhodně správný či správná dandy investuje, nejen peníze, ale i svůj čas při jejich výběru. Například kravata je skvělým univerzálním kouskem, protože se dá uvázat na mnoho způsobů.


Naše tipy:

Sako a vesta Kennet Street, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 8 532 Kč, outletová cena 5 130 Kč + Košile Nico, obchod Feratt, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 1 790 Kč, outletová cena 1 253 Kč
Motýlek Kennet Street, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 891 Kč, outletová cena 540 Kč
Boty Deliberty, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2 499 Kč, outletová cena 999 Kč

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru