Menu

Co je nového?

Čeká nevěra i u vás doma? Nová studie ukazuje, jak to zjistit

Sdílení
Foto: pixabay.com

Fakta o nevěře, která vyšly najevo z nově publikované studie Státní univerzity na Floridě, nejsou zrovna pro muže dvakrát příjemná. Dávají až moc velkou pádnost výtkám od mnohých žen mířených právě do našich řad.

reklama

I když se muž aktuálně nachází v harmonickém partnerství, je někdy nemyslitelné odpustit si slastný pohled na právě procházející bujné poprsí, vyrýsovaný zadek nebo ideálně vše dohromady. Ani méně všímavé partnerce neunikne náš dočasný visuální relax a často nám ho nepříjemně ruší, a to verbálně i neverbálně. Možná, že na té ženské intuici něco bude, protože důsledky takového jednání vedou k tomu, čeho se obávají nejvíc. Naší nevěry.

Vědci psychologie Jim McNulty, Adrea Melzer, Jon Maner a Anastasia Makhanova přišli s výzkumem, který jasně odhaluje chování, které vede k nevěře, či jí zabraňuje. Studii provedli na 233 nově vdaných párů a po dobu 3 ½ roku podrobně sledovali jejich manželskou spokojenost, milostný vývoj, partnerskou oddanost, nebo naopak promiskuitu, nebo zda jsou ještě vůbec spolu. To vše s cílem zjistit, co ovlivňuje jejich intimní chování.

Co vede k nevěře, nebo ji naopak potlačuje?

Jde o správný poměr dvou schopností: Odpoutání pozornosti od potencionálního protějšku a devalvující hodnocení potencionálního protějšku!

reklama

Devalvující hodnocení je tendence automaticky snižovat atraktivitu jiné osoby. Odpoutání pozornosti je jasné, zkrátka odvracíme zrak a nezajímáme se o osobu, která by jinak mohla být považována za romantický objekt. Každý z nás je v jisté míře schopen obojího. Právě míra je ale s ohledem na naši partnerskou stálost klíčová.

Vědecký tým předkládal účastníkům experimentu fotografie opačného pohlaví. U lidí, kteří samovolně odtrhli pohled rychleji, přesněji pouze o několik milisekund dříve než byl průměr, je o 50 % méně pravděpodobné, že podlehnou sexu mimo manželství. Oproti tomu partneři, kteří nedokázali odvrátit zrak od přitažlivých protějšků na fotografii tak rychle, měli mnohem vyšší riziko nevěry a jejich sňatky se s větší pravděpodobností rozpadnou.

Tendence degradovat atraktivitu potencionálních protějšků je dalším aspektem, který přispívá k dlouhodobé spokojenosti v partnerství a eliminuje promiskuitu.

Ačkoli odborníci tvrdí, že schopnost odpoutání pozornosti i devalvující hodnocení jsou bezděčné činnosti, které fungují na biologickém pozadí, je možné s nimi vědomě pracovat. Samozřejmě za předpokladu vlastního uvědomí, že inklinujeme k některému zmíněnému chování.

reklama

Pokud kroutíte hlavou až příliš často, budete mít dříve či později vy nebo vaše partnerka drobný problém. Nicméně dobrou zprávou je, že tyto metriky platí úplně stejně na ženy, stejně jako na nás muže. Každopádně štěstí přeje připraveným, takže teď už víte, čeho všeho si kromě příjemných slečen kolem sebe všímat. Pro začátek třeba toho, po kom hází oči vaše partnerka.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru