Menu

Co je nového?

Chcete mít Insta profil jako influencer? Fotograf Lukáš Kimlička má pro vás 10 zaručených tipů!

Sdílení
Foto: Pexels

V dnešním online světě o nás dokáže to, jaké fotky na sociálních sítích sdílíme, říct mnohem více, než jsme si schopni připustit. Některé z nás dokonce sociální sítě a obsah, který na nich sdílíme živí, někteří o tom jen sní. Pokud chcete, aby vaše fotky byly poutavé, a to jak obsahem tak kvalitou, nepotřebujete profesionální vybavení. Přinášíme vám totiž 10 osvědčených rad od módního fotografa Lukáše Kimličky, který vám poradí, jak pořídit fotku jako profesionál, a to pouze pomocí vašeho mobilního telefonu.

reklama

1. Světlo je základ

Špatné světlo znamená špatná kvalita fotky. Pokud chcete sdílet fotky například z dovolené, je důležité zamyslet se nad tím, v jakou denní dobu fotky budete pořizovat. „Špatné světlo nám může hodně uškodit a ve výsledku nebudeme na fotce vypadat tak, jak bychom chtěli. Doporučuji se vyhýbat ostrému slunci, které na tváři vytváří výrazné stíny a deformuje ji. Nejlepší je fotit se na denním světle, které svítí přímo na nás, a ne shora. Proto nedoporučuji fotit se v poledne, naopak ideální světlo je ráno nebo po obědě,“ vysvětluje Lukáš Kimlička.


Fotka z dovolené

2. Na úhlu záleží 

Také na Instagramu občas narazíte na „selfíčka“ vyfocená z ne zcela lichotivého úhlu? Podle Lukáše Kimličky, dokáže úhel, v jakém telefon držíme ovlivnit, jestli fotka zdůrazní naše nedokonalosti nebo vyzdvihne naše přednosti. „Pokud si chcete udělat pěkné selfie, vyfoťte se doma u okna. Stačí se postavit k oknu (ne na přímé slunce) a foťák namířit přímo na sebe, aby byl objektiv v úrovni očí. Pokud mobil držíme moc nízko, zbytečně si deformujeme tvář, což při selfie určitě nechceme,“ popisuje Kimlička.

reklama

Selfie

3. Postavu foťte vždy ze zdola 

Přemýšleli jste, proč všechny celebrity vypadají na fotkách tak skvěle? Podle Lukáše Kimličky tak můžete vypadat taky. „Pokud chcete mít na fotce celou postavu, poproste toho, kdo vás fotí, aby vás vyfotil ze spodu. Vaše postava bude působit štíhleji a opticky se vám prodlouží nohy. Bradu zároveň držte o trochu níž, aby oči směřovaly do objektivu,“ radí.


4. Na telefonu záleží 

Pryč jsou doby, kdy kvalitní fotku šlo pořídit jen na digitální foťák nebo zrcadlovku. Dnešní smartphony jsou vybaveny tisícemi funkcí. A tak se kvalitou fotky rovnají profesionálním fotoaparátům. Lukáš Kimlička aktuálně používá novinku Huawei P50 Pro, která kromě reálných barev a mimořádné ostrosti nabízí i 100násobný zoom.

„Někdy je problém vyfotit hezký portrét z blízka, protože čím blíže se objektivem přiblížíme k fotografované osobě, tím bude tvář deformovanější. Proto portréty z blízka fotím širokoúhlým objektivem, který jakékoliv deformace eliminuje,“ vysvětluje fotograf. 

Focení mobilem

5. Naplánujte si kompozici 

Chcete se vyfotit před historickou památkou? Rozvrhněte si kompozici tak, abyste zachytili celou památku v dobrém úhlu a osvětlení. „Pokud fotím postavu v prostoru, například před zajímavou architektonickou stavbou, je dobré použít mřížku. Díky ní si zvládnu rozvrhnout kompozici tak, aby nám focený objekt i celá fotka tzv. „nepadaly“ a zároveň je zachytím realisticky,“ říká Kimlička.

reklama

6. Méně znamená více

„Když je na fotce až moc lidí, architektury, přírody a pozadí, tak se i z dobře zamýšlené fotky stane guláš. Proto preferuji minimalistický přístup. Například zátiší, nebo opuštěný strom na louce. Když toho na fotce není moc, o mnoho lépe vynikne její atmosféra“, radí Kimlička.


7. Stisknutím spouště to nekončí 

Většina lidí si myslí, že fotografování je lehké. Stačí stisknout spoušť a máme hotovo. Opak je ale pravdou.

„Dnes existuje mnoho aplikací, které nám pomohou s doladěním barevnosti, tonality, stínů, nebo s jinými postprodukčními úpravami. Rázem se i z ne moc dobrého portrétu pomocí různých filtrů stává portrét hezký,“ vysvětluje fotograf. 

8. Co dokáže černobílá fotka? 

Někdy si fotografie žádá méně barev. Černobílé fotografie hezky zvýrazní detaily, dodají fotkám nádech nostalgie a vyzdvihnou emoce. „Hodně lidí dokáže překvapit, že někdy fotka vypadá lépe v černobílé verzi. Toto platí nejen pro přírodu nebo oblaka, ale i pro fotografie, které vyjadřují intenzivní emoce, protože je díky dvoubarevnosti lépe zpracujeme,“ říká Lukáš Kimlička.


Černobílá fotka

9. Učený z nebe nespadl 

Nebojte se fotit na vícero pokusů. Je málo věcí, které vyfotíme dokonale hned na první dobrou. Pokud chcete například vyfotit rušnou noční ulici, vyfoťte několik po sobě jdoucích fotek.

reklama

„Já sám to tak dělám. Mnoho lidí se mi směje, že jsem fotograf a nevyfotím něco na první pokus, ale takto to prostě funguje. Na jedné lokaci vyfotím 30 fotek a pak si vyberu jednu nejlepší,“ doplňuje Kimlička. 

10. Buďte originální 

Přirozenost a autentičnost je nade vše. Podle Lukáše se vyplácí metoda pokus-omyl. „Jsem zastáncem originality. V rámci své tvorby se snažím vždy přijít na nové způsoby, jak něco zachytit. Pohrávám si se světlem, úhlem a stíny, dokud nenajdu kombinaci, která mi padne do oka. Toto platí dvojnásob pro sociální sítě. Je dobré při fotografování trochu experimentovat, hledat zajímavá místa, zkoušet různé úhly a vymýšlet nové způsoby jak danou scenérii, nebo objekt zachytit,“ uzavírá Kimlička.


reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru