Menu

Co je nového?

Neuvěřitelný závěr Chorvatské rallye přinesl první a druhé místo pro Toyotu

Sdílení
Foto: Toyota

V nervy drásajícím závěru historicky první chorvatské rallye zařazené do světového rallyového šampionátu FIA dokázal tým Toyoty nakonec opět vybojovat první dvě místa v celkovém pořadí. V klíčovém souboji v posledním měřeném úseku, kde nebylo rozhodnuto až do posledních metrů závodu, si pro vítězství dojeli Sébastien Ogier a Julien Ingrassia, kteří o pouhých 6 desetin sekundy porazili týmové kolegy Elfyna Evanse a Scotta Martina v jednom z nejtěsnějších dojezdů v historii WRC.

reklama

V úvodu posledního dne rallye dělilo první trojici posádek pouhých 10,4 s; odstup Evanse za Ogierem přitom činil 6,9 sekundy. V úvodních dvou měřených úsecích posledního dne byl nejrychlejším jezdcem Evans, jenž sebral vedení Ogierovi – který předtím utrpěl nehodu na jednom ze silničních úseků, ta však naštěstí pro všechny účastníky zůstala bez následků. Jeho vůz mohl v závodu pokračovat, třebaže s poškozenými pravými dveřmi a narušenou aerodynamikou.


Evans a Ogier startovali do rozhodující Power Stage s rozdílem 3,9 s pod tlakem pojistit týmu dojezd na prvních dvou místech kvůli velmi malému náskoku před třetí posádkou v pořadí.

reklama

Ogier byl nakonec v tomto měřeném úseku nejrychlejší, a vybojoval si tím celkové vítězství; Evans i přes stíhací jízdu až do samotného konce dojel s odstupem 4,5 s. Výsledné rozdíly v časech posádek se zařadily na třetí místo v žebříčku nejtěsnějších výsledků WRC.

Ogier se díky maximálnímu bodovému zisku opět posunul na vrchol žebříčku soutěžních jezdců; na druhé straně Toyota navýšila svůj náskok v čele mistrovství továrních týmů na 27 bodů.


„Je to neuvěřitelně napínavé a vzrušující sledovat dění na trati, když naši jezdci bojují o vítězství za situací podobných té dnešní. Je mi moc líto Elfyna, do poslední zatáčky to vzal poněkud moc zeširoka, čímž to v podstatě ztratil, ale oba jeli pod velkým tlakem a Seb zajel brilantní poslední erzetu. Máme ohromnou radost, musíme být hrdí na vše, co hoši tento víkend dokázali, jakožto i na další zisk prvního a druhého místa, což je pro tým úžasný výsledek,“ radoval se po závodě šéf týmu Toyota Gazoo Racing Jari-Matti Latvala.

„Tento víkend to bylo jako na horské dráze emocí. Nejdůležitější je to, že po událostech na silničním úseku dnes ráno jsou všichni v pořádku; když se to stalo, měl jsem trochu strach. Také jsem už myslel, že jsem v této rallye skončil, ale vůz nebyl až tak těžce poškozen, a mohli jsme tudíž pokračovat,” oddychl si po závodě Sébastien Ogier.

Chorvatská rallye

„Po tom všem, k čemu došlo, jsem moc nemohl věřit ve vítězství, ale všichni myslím vědí, že se nikdy nevzdávám, a tak jsem zkoušel bojovat až do konce. Soucítím s Elfynem, který tento víkend odvedl dobrou práci a silný byl zejména dnes dopoledne. Ale tento víkend jsme měli dobré tempo a pouze jsme zaznamenali pár problémů, které nás chvílemi zpomalily. Je skvělé, že jsme se na pódium opět postavili společně díky prvnímu a druhému místu pro náš tým,“ uzavírá Ogier.


Co bude následovat?

Čtvrtým kolem šampionátu bude první šotolinový podnik letošního roku: Portugalská rallye (20.-23. května 2021). Podnik, jehož výchozím bodem je město Matosinhos nedaleko Porta na severu země, je znám především klasickými etapami na písčitých a kamenitých cestách. Během prvního průjezdu etapami může být obtížné docílit správného záběru na měkkém podkladu, zatímco při druhém průjezdu se zde mohou objevit kameny a hluboké vyjeté koleje. Máme se opět na co těšit!


Výsledky Chorvatské rallye:

  1. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) 2 hod 51 min 22,9 s
  2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) +0,6 s
  3. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) +8,1 s
  4. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 25,1 s
  5. Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (Ford Fiesta WRC) +3 min 9,7 s
  6. Takamoto Katsuta/Dan Barritt (Toyota Yaris WRC) +3 min 31,8 s
  7. Gus Greensmith/Chris Patterson (Ford Fiesta WRC) +3 min 58,8 s
  8. Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 Coupe WRC) +4 min 28,2 s
  9. Mads Østberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 Rally2) +10 min 0,8 s
  10. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta Rally2) +10 min 29,3 s

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru