Menu

Co je nového?

C+walk T – další vozítko do města

Sdílení
Foto: Toyota

Toyota uvede na japonský trh C+walk T, vozítko pro pohyb v pěší zóně. Je to akumulátorová tříkolka s intuitivním používáním. Nabízí nízkou plochou základnu ve výšce pouhých 150 mm pro snadné nastupování a sestupování.

reklama

Prostředek byl navržen pro pohodlné používání v pěších zónách, kde usnadňuje pohyb osob vedle sebe a vzájemnou komunikaci s dalšími chodci. Vozidlo je ekologické, nezabere více místa než jeden chodec a pohybuje se přibližně rychlostí chůze.

Uživatelé mohou nastavit maximální cestovní rychlost C+walk T pomocí příslušného přepínače rychlosti. C+walk T nabízí pět těchto nastavení od 2 do 6 km/h, pro zkušené uživatele je určeno dodatečné nastavení na 10 km/h.

C+walk T je též vybaveno funkcemi pro rozpoznávání překážek, které pomáhají zamezit střetům s překážkami či chodci ve směru jízdy. Vozítko najde uplatnění při přepravě v rozlehlých prostorách velkých hal nebo firem, usnadní pohyb starších uživatelů v roli ostrahy, ale hodí se také k prohlídkám parků či muzeí.

reklama

Tento přepravní miniprostředek by do budoucna mohl být homologován i k použití na veřejných komunikacích. V takovém případě vozidlo pomůže všem uživatelům, kteří mají potíže s chůzí na větší vzdálenosti, a budou takto moci rozšířit své pole působnosti.


Toyota nabízí širokou škálu různých prostředků dopravy. Cílem je poskytovat svobodu pohybu pro všechny. Další produktové řady C+pod a C+walk jsou koncipovány tak, aby rozšířily pole působnosti příslušných uživatelů, přinášely jim radost, pomáhaly v různých fázích jejich života a nabízely nové, doposud neznámé výhody plynoucí z možnosti mobility. C+pod je ultra kompaktní dvoumístný elektromobil, jenž byl uveden na trh v prosinci 2020.


C+walk T

Toyota v rámci řady C+walk vyvíjí model v provedení pro sezení a model určený ke spojení s invalidním vozíkem, v obou případech se plánuje komerční využití.

reklama

C+walk T – Základní přehled

Jednoduché a pohodlné ovládání prostředků řady C+walk

 • Páčky pro akceleraci po obou stranách volantu C+walk T slouží k rozjezdu, zrychlování, zpomalování a zastavování. Jednoduchým stiskem páčky se zrychluje, povolením páčky vozidlo postupně zpomalí až do zastavení. Použitím brzdových páček po obou stranách volantu lze v případě potřeby dosáhnout intenzivnějšího zpomalení; stiskem tlačítka couvání se aktivuje zpětný chod.
 • Ovládací prvky vozidla byly navrženy s ohledem na ergonomii – od úhlu volantu a tvarování úchopů až po rozmístění páček a tlačítek – ve prospěch intuitivního ovládání.
 • Na displeji se přehledně zobrazuje nabití baterie a rychlost.
 • Operační systém vozidla se aktivuje přidržením speciálního klíčku u plošky pro identifikaci. 
 • Demontovatelnou lithium-iontovou baterii lze plně nabít přibližně za 2,5 hodiny.
Řízení vozítka C+walk T je jednoduché

Jízdní schopnosti navrženy s ohledem na pohyb chodců v okolí

 • C+walk T používá motor zabudovaný v kole: bezkartáčový stejnosměrný elektromotor v předním kole zajišťuje hladké zrychlování, zpomalování a otáčení. Při typické rychlosti lidské chůze ujede vozidlo na jedno nabití cca 14 km. Na základě vlastních měření je dojezd za teploty 20˚C s uživatelem o hmotnosti 70 kg a při průměrné cestovní rychlosti 6 km/h na rovných cestách.
 • Vozidlo je vybaveno jedním kolem vpředu a dvěma zadními kolečky. Při natočení volantu v max. úhlu 90° se vozidlo dokáže otáčet na místě, kdy min. poloměr otáčení činí pouhých 0,59 m.

Kompaktní tvar – ideální k použití v pěších zónách

 • C+walk T zabírá přibližně stejně místa jako jeden chodec. Celková délka činí 700 mm (přibližně délka jednoho lidského kroku) a celková šířka je 450 mm (přibližně šířka člověka v pase); nízká a plochá základna pro stání je pouhých 150 mm nad zemí. Vozidlo je navrženo k jízdě jedné osoby vstoje s možností snadno komunikovat s dalšími chodci.
 • Představec volantu – díl propojující spodek volantu s horní částí přední vidlice – hladce navazuje na plastovou karoserii, jejíž součástí je i demontovatelná baterie s možností upevnění nebo sejmutí jedním tahem. 
 • Vozidlo používá dvoubarevné barevné schéma s převažující černou na prvcích karoserie v kombinaci s teple šedým provedením plastových dílů.
C+walk T

Bezpečnostní funkce

 • C+walk je vybaveno funkcemi pro rozpoznávání překážek, které pomáhají zamezit střetům s překážkami či chodci. Když senzor periferního rozpoznávání vpředu na vozidle detekuje jinou osobu nebo překážku, operační systém vygeneruje optickou výstrahu na displeji společně se zvukovým signálem a v zájmu bezpečnosti zpomalí rychlost jízdy přibližně na 2 km/h.
 • Vozidlo se standardně dodává s funkcí pro regulaci rychlosti otáčení, která rozpoznává úhel natočení volantu a v návaznosti na tom omezuje rychlost pohybu. Rovněž je vybaveno funkcí pro detekci sklonu svahu, která automaticky zpomaluje vozidlo v prudších sjezdech, a tak přispívá k pocitu bezpečnosti. Funkce slouží k rozpoznávání osob a překážek cca 2,5 až 3 m ve směru jízdy. Zpomaluje vozidlo max. na 2 km/h v závislosti na cestovní rychlosti a vzdálenosti od osoby nebo překážky ve směru jízdy. Když riziko střetu pomine, omezení rychlosti se automaticky zruší. 
 • Vozidlo je osazeno pneumatikami odolnými proti defektu, které uživatele zbavují strachu z píchnutí kola.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru