Menu

Co je nového?

Další krok vpřed v bezdrátové kardiostimulaci v České republice

Sdílení

Lékaři pražské Nemocnice Na Homolce učinili další krok v používání moderních technologií ve zdravotní péči v České republice. Během již standardního výkonu implantovali svému pacientovi prostřednictvím zaváděcího katetru třísla bezdrátový kardiostimulátor nové generace.

reklama

Od přístroje předchozí generace, který měl pacient implantovaný již déle než devět let, má přístroj několik technologických novinek. Prostřednictvím teplotního senzoru, zabudovaném ve vnější vrstvě povrchu kardiostimulátoru, dokáže přístroj i z minimální změny teploty krve rozpoznat pohyb pacienta a může automaticky nastavit rychlejší stimulaci srdečního rytmu tak, aby se pacient cítil komfortně i při aktivnějším stylu života.

Kardiostimulátor je díky připojenému katetru implantován přímo do pravé srdeční komory, a úplně tak u některých pacientů eliminuje problémy s běžně používanou stimulační elektrodou (např. infekce, mechanické poškození nebo interakce s jinými srdečními implantáty).

Kardiolog Petr Neužil z Nemocnice Na Homolce vyzdvihuje některé přednosti stimulačního systému, které pomáhají kardiologům při implantaci tohoto nového kardiostimulátoru: „Druhá generace bezdrátového přístroje se i díky vývoji a testování, které probíhalo v minulých letech i v naší nemocnici, snadněji zavádí, a činí tak samotný výkon rychlejší a jednodušší. Aktivní spirála na konci kardiostimulátoru, která se zašroubuje do srdeční tkáně a upevňuje tak kardiostimulátor v samotném srdci, je současně i stimulační částí přístroje, takže máme při implantaci okamžitou zpětnou vazbu o úspěšnosti stimulace v daném místě v srdci. To jsme zatím s jinými bezdrátovými stimulátory nemohli využívat, takže nyní můžeme stimulační výkon provádět rychleji a s lepším efektem pro pacienta.“

reklama

Bezdrátový kardiostimulátor

Americký výrobce plánuje v blízké době i představení dvoudutinového bezdrátového kardiostimulátoru, což bude bezpochyby další technologický skok pro současnou arytmologii. Kardiolog Petr Neužil opět přidává svůj pohled: „Dva samostatné bezdrátové stimulátory implantované ve dvou různých srdečních oddílech a komunikující spolu navzájem bez jakéhokoliv mechanického spojení, to je něco, po čem již delší dobu toužíme. Testování v animálních laboratořích a první in-vivo implantace ukázaly skvělý potenciál stimulátoru pro řešení arytmologických potíží. Technologie systému dokázala překonat i potíže při implantaci v jemných strukturách pravé srdeční síně, a tak se již těšíme na dobu, kdy tato technologie přijde i k nám do České republiky. Zatím budeme u jednodutinových stimulátorů zdokonalovat proces implantace, a samozřejmě i explantace (tedy vyšroubování a vytažení předchozího bezdrátového kardiostimulátoru), abychom byli na příchod nové technologie dobře připraveni.“


Bezdrátové kardiostimulátory jsou v České republice již implantovány v řadě kardiocenter a svým charakterem umožňují řešení arytmií i těm pacientům, kterým by například díky anatomickým anomáliím nebo změnám po předchozí operaci srdce nemohla být standardní stimulační metoda pomocí přístroje a srdeční elektrody poskytnuta. Česká kardiologie se tak řadí mezi země s nejmodernější arytmologickou léčbou v Evropě i ve světě.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru