Menu

Co je nového?

Dunaj – ztracené srdce Evropy zmítané koronavirem

Sdílení

Fascinuje vás majestátnost a historie druhé nejdelší evropské řeky, která se dotýká až 10 zemí? Dunaj, jako dějiště důležitých evropských událostí, spojuje Černé moře s Černým lesem v Německu.

reklama

Svoji nesmírnou geografickou a kulturní rozmanitost, historii a aktuální boj s koronavirem poodhalí od 8. listopadu seriál Dunaj – proti proudu na televizní stanici Spektrum. A co všechno se v dokumentárním seriálu dozvíme?


Od Černého moře až po Černý les

Dunaj je pomyslným centrem Evropy, a nejen geograficky se dotýká až deseti různých zemí. Vzniká ve městě Donaueschingen spojením řek Breg a Brigach, které pramení v německém Schwarzwaldu, Černém lese. Seriál Dunaj – proti proudu ale není pouze o geografických údajích a faktech, ale hlavně o lidech. O jejich rozmanitých příbězích a pestré kultuře.

reklama

Dunaj - proti proudu

V osmidílném dokumentárním seriálu se na Dunaj a obyvatele jeho okolí podíváme z vícero úhlů, jedním z nejaktuálnějších bude právě pohled na krajinu zasaženou koronavirem. První dvě epizody seriálu, které mapují úsek Dunajské delty a území Dobrudža v Moldávii, se natáčely v lednu a únoru 2020, kdy byl virus ještě v začátcích. Dalších 6 částí, mapujících toku Dunaje od Bulharska po Německo, je už poznamenáno první vlnou pandemie.


I když se život pomalu vrací do normálu, už nikdy nebude takový jako předtím. Jednotlivé díly seriálu se věnují vždy jednomu úseku povodí Dunaje a jedno téma, které je v dané oblasti nejzajímavější. Od dalmatských pelikánů, přes pobřežní větrnou farmu a historické události, které se na Dunaji kdysi odehrály až po koncentrační tábor Mauthausen. Dalších zajímavostí Dunaj skýtá nepočítaně.


Když je práce vášní

Britský dokumentarista a novinář Nick Thorpe, který je korespondentem BBC News pro střední Evropu, byl první západním korespondentem v Budapešti. Režíroval 9 dokumentárních filmů a je autorem tří knih, včetně knihy Dunaj – proti proudu, která je předlohou stejnojmenného dokumentárního seriálu a byla přeložena do šesti jazyků.

Právě řeka Dunaj Nicka fascinuje natolik, že se ponořil do mapování nejen celého jejího povodí a historických událostí, které se na ní udály, ale i do všech podob Dunaje, ať už z kulturního, geomorfologického nebo etnografického hlediska.

Řekou putuje proti proudu, tedy od Černého moře až po Černý les a zachycuje změny klimatu, choroby a problémy, které sužují místní obyvatele, i jejich nesmírnou pohostinnost a pracovitost, kterou zažil na vlastní kůži. Jak sám říká: „Vydal jsem se na cestu proti proudu řeky hledat ztracené srdce Evropy.“


Dunaj

Jestli vás láká putování po toku Dunaje, nenechte si ujít seriál Dunaj – proti proudu už v neděli 8. listopadu v 15:00 na televizní stanici Spektrum.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru