Menu

Co je nového?

Dva Češi zabodovali v mezinárodní fotografické soutěži Huawei XMAGE Awards 2023

Sdílení

Sedmý ročník světové soutěže XMAGE Awards 2023, která se zaměřuje na fotografie pořízené pomocí zařízení Huawei, je u konce a zná své vítěze. Mezi nimi se ve dvou kategoriích umístili i Češi, a to Michal Petrů za outdoorovou fotografii a Katrin Jarošová za povedený portrét. Zabodovali tak v konkurenci více než 600 tisíc fotografií od účastníků z téměř 100 zemí světa.

reklama

Společnost Huawei pořádá každoročně již od roku 2017 soutěž mobilní fotografie XMAGE Awards. Ta inspiruje uživatele ke kreativnímu využití fotoaparátu svého telefonu. Letošní vítězové byli vybráni z více než 600 tisíc přihlášek zaslaných v období mezi 7. dubnem a 15. srpnem 2023. Soutěž má letos tři vítěze hlavní ceny (Grand Prize), 17 vítězů kategorií (Best-in-Category), 34 nejlepších nevýherních příspěvků (Runner-ups) a tři čestná uznání.


Michal Petrů zabodoval se stromořadím v jižních Čechách 

Stromořadí Michala Petrů – Huawei XMAGE Awards

V kategorii Runner-ups se umístil i Michal Petrů, známý jako @losmichalos, který ve volném čase fotí výhradně na smartphony Huawei. Vítěznou fotografii se šesti stromy v kategorii Outdoor, kterou nazval stromořadí, zachytil na Huawei P40 Pro.

reklama

„Této krásné scény jsem si všiml, když jsem projížděl kolem. Nedalo mi to a musel jsem se za deset minut vrátit a vyfotit to,“ okomentoval svou fotografii Michal Petrů.

Karin Jarošová získala stříbro v kategorii portréty

Fotografie Karin Jarošové z Huawei XMAGE Awards

V kategorii portréty si Runner-up příčku vybojovala Karin Jarošová z Ostravy za fotografii silného rodinného zážitku. „Dědeček vytáhl starý skútr z garáže a ukázal mému synovi, že stále ještě funguje,” říká Katrin Jarošová. Fotografii prý pořídila na telefon Huawei P10.


Tři fotografie, které zaujali porotu a získali hlavní ceny 

Hlavní ceny získaly fotografie „Dragon Clouds“ (Dračí mraky) od soutěžícího Domcar Calinawan Lagto z Filipín, „Airshow“ (Vzduchová show) od soutěžícího Piotra Cebula z Polska a „Fearless Eagle“ (Nebojácná orel) od soutěžícícho Dou Chuanli z Číny. Každý výherce získal 10 000 USD.

“Obrázek klade více otázek, než nabízí odpovědí, takže podněcuje divákovu představivost. Přistane letadlo bezpečně, nebo se zřítí? Kam směřuje? Komu patří silueta muže v popředí? Na této fotografii je cítit rozvíjející se příběh v pohybu, který vyzývá diváka, aby si doplnil mezery,” vyjádřila se australská portrétová fotografka Jessica Hromas.

Vzduchová show od Piotra Cebula

“Kromě toho, co je vidět navenek, je ještě důležitější najít vnitro subjektů a jejich charakter nebo jejich emoce v daném okamžiku. Na obrazech, fotografiích a videích jsme viděli už množství orlů, ale tohoto si určitě navždy zapamatuji – zachytává pravou duši orla. Pod jeho hustým peřím se skrývají ostré, zastrašující oči,” říká čínsky módní fotograf Pei Tongtong.

reklama

Účastníci letošního ročníku soutěže pocházeli z téměř 100 zemí světa. Nejvíce přihlášených soutěžících bylo z Číny, Malajsie, Turecka, Polska, Filipín a Spojených arabských emirátů. Nejoblíbenějšími modely telefonů použitých k zachycení fotografií byly Huawei P60 Pro, Huawei P40 Pro a Huawei Mate 40 Pro.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru