Menu

Co je nového?

Jak na dokonalé fotografie přírody? Vyzkoušejte 10 tipů profesionálního fotografa Patrika Staňka

Sdílení
Foto: Patrik Staněk

Dechberoucí scenérie, západy slunce, barevné rostliny a různorodá zvířena. Focení přírody je specifická fotografická disciplína, kterou můžete ovládnout i vy. Zrcadlovku ale nechte klidně doma, stačit vám k tomu totiž bude pouze kvalitní fotomobil a dodržování pár pravidel.

reklama

Několik takových šikovných rad a tipů vám přinášíme přímo od profesionálního fotografa Patrika Staňka, který je v přírodě za objektivem jako ryba ve vodě. Umění focení s chytrým telefonem předvedl s Huawei P50 Pro na procházce pražskou ZOO. Nechte se inspirovat s námi!


1. Ostrost a expozice je základ 

Aby byl váš snímek kvalitní nezapomeňte na práci s expozicí. Fotografie by neměla být příliš podexponována (moc tmavá), nebo naopak přeexponována (hodně světlá). „Zaostřete tapnutím na displej a použijte vedle zaostřovacího bodu korekci expozice pro ztmavení/zesvětlení fotografované scény. Vynikne tak fotografovaný objekt a výsledná fotka bude díky hře se světly zajímavější,“ vysvětluje Patrik Staněk.

reklama

2. Zaměřte se na úhel 

Zvyšte rozmanitost a kreativitu fotografií využitím různých fotografických úhlů. „Telefon dejte do úrovně očí zvířete/člověka pro lepší kompozici. Vždy zkuste fotit z úrovně očí fotografovaného objektu nebo zespoda nahoru,“ popisuje fotograf.


Focení přírody – had

3. Využijte fotografické režimy 

Jedním z největších nepřátel fotografie jsou špatné světelné podmínky. Naštěstí chytré telefony dnes už disponují zástupem užitečných funkcí, které dostanou z vašeho snímku to nejlepší. „V horších světelných podmínkách využijte režim “NOC” pro docílení lepších výsledků v důsledku delší kompozice fotografie. Také tímto režimem můžete například rozostřit tekoucí vodu nebo mraky,“ radí Staněk.


Focení přírody

4. Vždy na správném místě 

Obvykle máme tendenci hlavní objekt umisťovat do středu fotografie. Když ho ale umístíme o něco více ke kraji, fotografie bude zpravidla vypadat poutavěji a vyváženěji. Patrik Staněk na tuto zásadu také upozorňuje: „Ctěte pravidlo “zlatého řezu” = komponujte hlavní objekt na fotografii na některou stranu a nikoliv doprostřed. Vždy by měl být objekt na fotografii na opačné straně, než na kterou se dívá nebo pohybuje.“

reklama

Lední medvěd

5. Stabilizujte objektiv 

Nepodceňujte stabilitu při focení a snažte se vyvarovat nežádoucímu chvění a pohybu. Podle Staňka jde o zásadní proměnnou pro zachycení kvalitní fotografie. „Pokud je možno, opřete telefon o “pevný bod” jako je zeď, sklo, zídka atd… Omezíte tak chvění rukou.

Ideální je při delším čase fotografování použít malý stativ. Třeba při noční fotografii nebo v režimu PRO a delších časech,“ vysvětluje.

6. Pozor na pozadí 

Při práci s fotografovaným objektem se nezapomeňte soustředit také na harmonii všech částí záběru. „Při plánování kompozice sledujte, co je před/za foceným objektem a eliminujte rušivé prvky. Například lampa nebo strom rostoucí z hlavy,“ klade Staněk důraz na harmonii v pozadí.


Focení přírody

7. Foťte od země 

Nízkoúhlé záběry mohou skrze vaše fotografie nabídnout naprosto nový pohled na svět. „Při focení na chodníku/silnici nebo v přírodě zkuste telefon položit až na zem = dosáhnete podstatně zajímavější kompozice. Pokud třeba fotíte člověka opřeného o zábradlí/zídku, položte telefon na něj a využijte tak linii zábradlí směřující k fotografovanému objektu,“ radí Patrik Staněk.


8. Nebojte se překážek 

V oblasti fotografie se vyplatí i čas od času experimentovat. Zkuste využít objektů v krajině a dodat snímkům umělecký ráz. „Chcete zajímavější kompozici? Postavte focený objekt před nějaký keř/překážku a poté najděte v “překážce” mezeru/díru, kterou můžete zaostřit “skrz” na focený objekt… Překážka se rozostří (hlavně na režim “portrét”) a vynikne hlavní focený objekt,“ doporučuje fotograf.

reklama

Průhledy dodají fotografiím na zajímavosti

9. Navažte oční kontakt 

Pokud se vydáváte na fotografický lov divoké zvěře, počítejte s tím, že pro zachycení opravdu mimořádných záběrů to bude vyžadovat trochu vytrvalosti. Patrik Staněk ovšem přichází s užitečnou radou:

„Fotíte zvíře? Zaostřete na hlavu zvířete a čekejte na okamžik, kdy se na vás zvíře podívá. Jakmile se podívá, stiskněte tlačítko spouště a exponujte fotografii,” radí Staněk.

Oční kontakt je základ

10. Vsaďte na pravidlo třetin 

Pomocí správné práce s rozostřením můžete krásně zdůraznit hlavní objekt fotografie. Tuto techniku jistě využijete třeba při fotografování portrétů či celých postav, ale také pokud budete chtít zachytit různé detaily. Tím také Staněk uzavírá naše fotografické desatero: „Chcete rozostřit pozadí? Využijte režim portrét, kde si můžete vybrat z několika efektů rozostřeného pozadí. Dodržujte přitom pravidlo třetin, tzn… 1 m od fotografovaného objektu = 2 m musí být pozadí za objektem… Jednoduše řečeno, čím je pozadí dále, tím se lépe rozmaže.“

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru