Menu

Co je nového?

Ekologická předsevzetí? Tady jsou naše tipy!

Sdílení
Foto: Shutterstock, Pexels

Od nového roku začínám hubnout, budu se učit nové jazyky nebo se méně stresovat. Právě k začátku roku se každoročně upíná spousta z nás jako k novému začátku. Každý rok si představujeme, jak skoncujeme se špatnými návyky nebo naopak nastartujeme ty dobré, které nám pomohou dosáhnout našich lepších já. Jenže v lednu se většinou můžete těšit leda na přeplněné tělocvičny. Zaměřte se letos jiným směrem, novým trendem jsou předsevzetí, která myslí na přírodu a chrání životní prostředí.

reklama

Řadu z nás už nebaví klasická novoroční předsevzetí a hledáme nové cesty a způsoby, jak zlepšit svůj životní styl. Pozornost v posledních letech padla na ekologii a udržitelnost.

Téměř 75 % z nás třídí odpad, zvykli jsme si nosit lahev na vodu nebo vlastní kelímek na kafe. Čím dál více lidí používá plátěné tašky a vlastní sáčky na zeleninu namísto těch jednorázových plastových. Výjimkou už nejsou ani ekologická brčka v našich oblíbených kavárnách. 

Pořád je to ale málo. Využijte blížící se nový rok a dejte si ekologická předsevzetí, která pomohou k dobrému pocitu nejen vám, ale hlavně planetě. Budete trendy, a navíc jimi můžete inspirovat i své blízké, kteří by s vámi do hubnutí rozhodně nešli.

reklama

Ekologické smýšlení

TOP 5 ekologických předsevzetí pro rok 2021

1. Přejděte na udržitelnou „slow fashion“ módu

Fast fashion je výraz označující především módu z velkých řetězců, která se vyznačuje velmi příjemnou cenovku. Daň za ni ale bývá vysoká. Takové oblečení nevydrží déle než pár nošení a brzy končí na skládkách. My pak utíkáme do obchodu kupovat další podobné kousky.


Uvědomit bychom si měli i hledisko etické. Tlak na levnou výrobu se odráží nejen v jeho kvalitě, ale i mizivých platech pracovníků v továrnách velkých fast fashion společností. Příště se proto porozhlédněte po značkách používajících ekologické materiály, které tolik nezatěžují životní prostředí.

Nové kousky můžete pořídit i v secondhandech nebo online bazarech, ve kterých se dají často najít úplné poklady. A pokud svůj šatník zrovna třídíte, najděte svému oblečení nový účel a věnujte ho do azylových nebo dětských domovů. Tam radost ještě jistě udělá.

Fast fashion

2. Skoncujte s jednorázovými obaly

Když si spočítáme, kolik odpadu z jednorázových tamponků na obličej, tyčinek do uší, houbiček na nádobí, kartáčků na zuby, ale i třeba pytlů na odpadky ročně vyprodukujeme, už jsme na několika desítkách tun celorepublikově. Všechny tyto nezbytnosti mají už v dnešní době alternativu. Zkuste bambusové kartáčky, pratelné tamponky nebo kompostovatelné houbičky na nádobí.


3. Přejděte na netoxickou domácnost

Ruku v ruce s ekologií jde i netoxická domácnost. Doma najdeme množství chemie, které nejenže zatěžuje životní prostředí, ale má i přímý vliv na nás. Výskyt kožních onemocnění, alergií i intolerancí se za posledních 50 let v naší společnosti zmnohonásobili.

Naše babičky a prababičky nepraly prádlo v chemických prášcích a jejich prostředky na uklízení rozhodně neměly nepřirozeně modrou barvou.

Existuje spousta tipů, co a jak lze nahradit přírodními alternativami. Zjistíte, že přírodní čistidla fungují skvěle a že to není žádná věda. Vždyť v podstatě celou domácnost můžete uklidit jen s pomocí octa, kyseliny citrónové, sody a obyčejného mýdla.


4. Vyzkoušejte zelenou energii

Zelenou alternativu můžeme nalézt i v takových základních potřebách, jakými jsou elektřina či zemní plyn. Většina elektřiny se v Česku vyrábí v uhelných elektrárnách, které jsou hlavním zdrojem emisí CO2 a znečištěného ovzduší. Dnes už ale za elektřinu nemusíte platit velkým kouřícím molochům, podpořit naopak můžete přímo výrobce zelené energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny.


Ekologická energie

Zelenou elektřinu i plyn vám dokáže zprostředkovat třeba startup bezDodavatele. Pohánět svou domácnost pouze energií ze slunce nebo větru, namísto drancování naší země, bude navíc výhodné i pro vaši peněženku.

reklama

5. Nechte nákup, ať přijede sám

Nemáte dostatek času na své koníčky? Co třeba využít dobu, kterou byste strávili nákupem v supermarketech? Pokud si zboží objednáte přes dovážkovou službu, nikam už se hnát nemusíte.

Jedno naložené auto zvládne objet hned několik domácností, a tím ušetří nejen kilometry, ale i projetý benzín a vyprodukované emise.

Některé služby navíc využívají jen elektromobily, které vyrobené zplodiny sráží na nulu. Více času s rodinou je jistě příjemným benefitem, kterého chce každý z nás v novém roce určitě také dosáhnout.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru