Menu

Co je nového?

Jak obnovit krásu domu? Stačí objednat profesionální čištění fasády

Sdílení
Foto: Shutterstock

Fasáda se velkou měrou stará o estetický dojem z celé stavby. Většina majitelů domů řeší nevzhledný stav fasády v podstatě automatickou obnovou nátěru. S ohledem na to, že tento krok bývá poměrně finančně nákladný, vyvstává často otázka, zda si udržení či obnova krásy domu nejde zařídit i jinak. Ano, jde. Domovní fasádu si můžete nechat profesionálně vyčistit.

reklama

Důvody znečištění fasád

Čerstvě natřená fasáda vypadá vždycky krásně. Někomu vydrží téměř jako nová i dlouhé roky, jinému se v podstatě mění před očima s postupujícími týdny. Kde je problém? Samozřejmě v prostředí.

Bydlíte-li ve větším městě, největšími nepřáteli právě vaší fasády budou smog, kouř a prach a špína městských ulic. Tohle všechno se má tendenci ve vrstvách usazovat na povrchu fasády. Bohužel je to přirozené a zabránit tomu bez zásadní celospolečenské změny nelze. 

Kromě nečistot se fasádám nevyhýbají ani plísně a lišejníkové i mechové porosty. Ty se nejčastěji objevují na místech se zvýšenou vlhkostí nebo na stinných stranách domu, na které nesvíti tolik slunce. Nicméně je dobré říct, že špína se nevyhýbá žádné fasádě, a to z jakéhokoliv materiálu. Právě plísně, mech a lišejníky bývají doménou fasád z dřevěného obložení, které nejčastěji bývají doménou venkovských oblastí. Jak vidíte, každé prostředí má zkrátka něco a žádné není ideální.

reklama

Rodinné domy

Řešení pro každou fasádu?

Jak jsme si řekli, povrchové znečištění v různých podobách trápí většinu staveb. Otázkou ovšem je, zda si profesionální čištění fasád dokáže poradit s každou fasádou. Odpověď zní ano. Ať už máte klasický nátěr, případně jste u svého domu vsadili třeba na obložení dřevem, kamenem či cihlou.

Díky moderní chemii a speciální technice jsou si dnes profesionální firmy schopné poradit s ledasčím a velmi snadno navrátit vaší fasádě původní krásu a jako bonus ji ošetřit a ochránit před rychlým opětovným zašpiněním. 

A co plechová fasáda? U té je speciální čištění v podstatě zbytečné. Ve většině případů vám k její očistě postačí obyčejná voda a wapka. Proč? Kovový povrch natřený barvou je minimálně porézní a nezachytává tolik nečistot. Strukturovaný povrch omítek a přírodních materiálů je jedním z hlavních důvodů, proč jsou ostatní fasády k zašpinění náchylné.


Cena a ten správný čas

Dospěli jste k závěru, že dáte čištění fasád šanci? S největší pravděpodobností vás zajímá, kdy je na tento úkon vhodný čas a také kolik tahle “sranda” stojí. Ideálním obdobím pro čištění fasád je to se stabilním počasím, vyššími teplotami a dostatkem slunce. Hlavní sezónou je tedy jaro a léto, kdy ošetřená fasáda rychleji a lépe proschne.

reklama

Co se týče ceny, rozhodně se nejedná o investici, která by položila rodinný rozpočet na lopatky. Spíš záleží na osobních prioritách a chuti pečovat o svůj majetek.

Existují lidé, kteří se i do takové činnosti pustí na vlastní pěst a k hodinám stráveným čištěním fasády přistupují jako k aktivnímu odpočinku. Další skupina bere údržbu fasády jako naprosto zbytečnou činnost a nevěnuje jí žádnou pozornost. Maximálně jednou za několik let obnoví fasádní nátěr. Existuje ale ještě třetí skupina, která chápe význam této péče (protože čistá fasáda bez plísní je také ochranou pro celý dům), ale nemá chuť nebo čas této aktivitě věnovat svou energii.


Čištění fasády

Ať už jste v jakékoliv skupině, jedno je jasné – čištění fasád má rozhodně své opodstatnění a má cenu věnovat mu čas. Chcete-li mít krásný dům, podpořit zároveň jeho dlouhou životnost, ušetřit svůj čas a také mít jistotu, že je vaše domovní fasáda v těch správných rukou, projděte si firmy ve svém okolí. Uvidíte, že nebudete litovat a váš dům vám poděkuje!


Komentáře (4)

 • Ivanka082

  27. 2. 2022 - 21:39

  Čištění fasády se může hodit každému, to máte pravdu. Ale poté, co se Evropou prohnala snad poslední vlna covidu, by se některým domácnostem mohla taktéž hodit ozónová dezinfekce. Totiž ona dokáže odstranit ten virus třeba i z vašich stěn, přístrojů, domácích spotřebičů a tak podobně. Zkrátka účinné řešení.

  Odpovědět
 • Erika

  3. 5. 2022 - 11:23

  Podle mě by nebylo na škodu oslovit nějaké firmy, které se zabývají zelenými střechami svépomoci. My máme právě v plánu si nějakou zelenou střechu nechat navrhnout prvně na chalupě a pokud to bude tak nějak obstojně držet a půjde o lehkou údržbu, tak se asi dáme i do rekonstrukce naší střechy na domečku. Moc se na to období těším.

  Odpovědět
 • Estráda

  24. 6. 2022 - 16:36

  Prosím vás, říká vám někomu nějaká dřevěnice? No víte, tam se prostě žádná fasáda neřeší. Postavíte si na začátku opravdu krásnou stavbu ze dřeva a potom pouze jednou za čas potřebné části nalakujete a všechno vypadá stejně jako byste to postavili teprve před měsícem. Já bych jednoho dne chtěla mít také dřevěnici. Ve zděném už bydlet nechci.

  Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru