Menu

Co je nového?

Ferdinand Porsche – slavný konstruktér s českými kořeny

Sdílení
Foto: Škoda Auto, Bundesarchiv, Wikipedia

Ferdinand Porsche má v automobilové historii hned několik zásadních prvenství. Vozy nesoucí jeho jméno patří k těm nejobdivovanějším na světě. Ne každý však ví o Porscheho českých kořenech.

reklama

Ty kořeny se nacházejí v severočeských Vratislavicích nad Nisou. Dnes je tam v Porscheho rodném domě expozice, kterou spravuje Škoda Muzeum. Expozice současně vykresluje zásadní momenty vývoje inženýrského a konstrukčního umění, jehož je životní dílo Ferdinanda Porscheho součástí.


Muzeum Ferdinanda Porsche

Většina velkých článků o Ferdinandu Porschem začíná až na hranici jeho plnoletosti, kdy se vydal do Vídně, aby tam ve Spojených elektrických podnicích započal úspěšnou kariéru, jež ho dovedla až ke konstrukci prvních motorů a automobilů. Vznikl tam i prototyp, kterým ohromil návštěvníky pařížského autosalonu v roce 1900.

reklama

Byl to první vůz s pohonem všech kol a vlastně i první hybrid v automobilové historii. Tehdy už Porsche věděl, že jeho fascinace elektřinou a technikou obecně je jen schůdkem ke konstrukci automobilů.

Budoucnost se měří ve voltech

Porsche se narodil do německy mluvící rodiny ve Vratislavicích nad Nisou, resp. v Maffersdorfu, jak znělo německé jméno dnešní součásti Liberce. Jeho otec Anton Porsche měl úspěšnou klempířskou dílnu a o Ferdinandově posedlosti elektřinou nechtěl nic slyšet. Antonův první syn se zabil při nehodě v dílně, a tak bylo jasné, že Ferdinand živnost zdědí. Nic na tom nezměnilo ani to, že už v mládí si elekrifikoval brusle, když na ně připevnil malé žárovky a byl za hvězdu mezi dětmi prohánějícími se po zamrzlé Nise.


Ferdinand Porsche se narodil ve Vratislavicích nad Nisou

Dokonce ani elektrifikace Porscheho domku, který jako první ve vesnici nespoléhal na mihotavé světlo petrolejek, otce neobměkčila a Ferdinand musel do klempířského učení. Úspěšně ho absolvoval, ale potají chodil na přednášky na elektrotechnické škole a elektrifikoval i továrnu na koberce bratrů Ginzkeyových.


V osmnácti pak z rodného města odešel do Vídně, kde získal místo právě u tamních elektrických podniků. Začínal od nuly, ale potkal tu životní lásku, rodilou Vídeňanku Louise, a doplnil si vzdělání, když ve volných chvílích navštěvoval přednášky na vídeňské univerzitě.

Přelomovým okamžikem se stala zakázka firmy Lohner, která u elektrických podniků zadala výrobu elektromotoru pro svůj nový model. Porsche spolupracoval s Lohnerem tak úzce, že brzy dostal nabídku pracovního místa. 

Právě zde Porsche vyvinul svůj unikátní pohon všech kol s elektromotorem skrytým v kolech automobilu. Porsche svou koncepcí slavil úspěch na Světové výstavě v Paříži a vozem Lohner-Porsche Semper Vivus (v překladu „Věčně živý“, kombinoval totiž elektromotory a akumulátory se spalovacím motorem, který sloužil jako generátor) později přivezl z Vídně do Vratislavic svou budoucí manželku, aby ji představil rodičům. Bylo to třicet let předtím, než se rozhodl postavit na vlastní nohy a založit automobilku Porsche.


Vůz Semper Vivus kombinující elektromotor se spalovacím motorem
Vůz Semper Vivus kombinující elektromotor se spalovacím motorem

Porsche byl konstruktér s velmi širokým záběrem a nekonvenčními nápady. I díky tomu byl ve 30. letech pověřen vývojem cenově dostupného, doslova lidového vozu (Volks-Wagen) pro široké masy. Z něj po válečných peripetiích vznikl legendární VW Brouk.


Unikát v rodném domě Ferdinanda Porscheho: Závodní speciál Porsche 919 Hybrid


Rodný dům Ferdinanda Porscheho je dnes v majetku automobilky Škoda, která ho zrekonstruovala podle původních plánů do podoby z roku 1875, kdy se v něm Ferdinand Porsche narodil.


Ferdinand Porsche

Aktuálně je tak v rodném domě F. Porscheho expozice mapující vedle života slavného vratislavického rodáka i průmyslové milníky. Moderní výstava s multimediálními prvky je rozdělena do tří částí: inženýrské umění, mobilita a rodina.

reklama

Virtuální jízda historickou Prahou: Video, které vás vezme do minulosti


K vidění jsou vedle již zmiňovaného hybridního vozu Semper Vivus také první Porscheho vynálezy z mládí a rodinné vzpomínky. A právě to je ta autentická česká stopa, dokazující, že sny o bezkonkurenčních vozech se rodily už tady. Rozhodně doporučujeme navštívit!

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru