Menu

Co je nového?

Češi a grilování? Buřty na gril nepatří!

Sdílení
Foto: Pexels

Z grilování se stala oblíbená volnočasová aktivita a způsob relaxace na čerstvém vzduchu. Čas strávený u grilu je rituálem, který dobře doplňuje zálibu Čechů v chataření a chalupaření. Čechům už dávno nestačí opékat špekáčky nad ohništěm, propadli grilování. Je to skvělá záminka ke společnému posezení všech věkových skupin, váhových kategorií, veškerého pohlaví, barvy pleti a přesvědčení. Pokud si chcete popovídat s přáteli a zároveň chováte lásku k dobrému jídlu a pití, je zkrátka grilování ta správná volba!

reklama

Grilovací sezóna v Česku začíná zpravidla v květnu, vrcholí o letních prázdninách a pokračuje do konce září, přičemž nejvíce grilují rodiny s dětmi do 15 let, a to zpravidla jednou za čtrnáct dní. Nejraději se hází na gril maso a kuřata a k tomu se tradičně popíjí pivo. Češi nejčastěji grilují na zahradě či terase domu, chatách a chalupách, případně s sebou berou přenosný gril do přírody.

U grilu je třeba dbát na řadu věcí, jak z hlediska bezpečnosti, tak zdraví. I největší labužníci určitě slyšeli o rakovinotvorných látkách objevujících se v potravinách živočišného původu při zpracování za vysokých teplot.

Abyste předešli popálení či zdravotním problémům, je třeba výběr grilu pořádně promyslet, případně se obrátit na odborníky, kteří vám poradí a pomohou nějaký vybrat.

reklama

Grilování

Grilování je rituál – v mnoha českých domácnostech začíná už ve čtvrtek, kdy se nakupuje maso, které se doma nakládá do některé z oblíbených marinád. Ačkoliv mezi nejčastější grilované pochoutky stále patří maso a kuřata, na českých grilech se také objevují speciality – různé grilovací klobásky a párečky, ryby – sladkovodní i mořské, plody moře, zelenina nebo sýr.


Češi si jídlo čím dál víc užívají, rádi testují inspirativní recepty a objevují nové chutě. Láká je exotika a etnická kuchyně. Máme ale také své ryze české recepty. Například při přípravě marinád často sáhneme po pivu nebo ho použijeme pro polévání. Velmi oblíbenou českou specialitou je grilované selátko nebo vepřová kýta.


V zahraničí má grilování velkou tradici a celé týmy specialistů se věnují míchání nejrůznějších druhů koření – tzv. „barbecue“ nebo omáček, kterým se říká „dip“ a grilované maso se do nich namáčí. Správně grilovat je totiž umění! Několik jednoduchých pravidel zaručí opravdu nezapomenutelný zážitek.

reklama

Například uhlí by se mělo zapalovat rozprostřené v rovnoměrné vrstvě po celém grilu. Zvláště vhodné je dřevěné uhlí, které dodá jídlům speciální chuť. Lze ale také před rožněním přidat vonné bylinky, například větvičku jalovce.

Je třeba počítat s tím, že uplyne asi půl hodiny, než se vytvoří dostatečná vrstva uhlí ke grilování. Uhlí je nutné řádně rozžhavit a grilovat až poté, kdy je bez kouře.


Grilování

Ke grilování si vyberte kvalitní maso. Vždy se vyplatí dávat na gril raději jeden druh masa a připravit ho opravdu dobře, než se při každém grilování přejídat neuvěřitelnou kombinací špekáčků, kuřecího a klobás.


Mnoho zapálených příznivců grilování se shodně, že připravit povedený hovězí steak je opravdu umění. Jak ho tedy připravit, aby byl šťavnatý a nepřipomínal podešev? Ideální je sehnat si maso správně odleželé, z býka, kterého po porážce na tři týdny vyvěsí v chladu a teprve pak ho bourají. Maso tak má čas a podmínky, aby krásně změklo a zkřehlo.

Při nákupu pamatujte na to, že ve vyzrálém mase, které je na gril naprosto ideální, vám otisk prstu zůstane. Kdežto do čerstvého masa prst neotisknete ani náhodou.

Počítejte s dobou přípravy 40 minut, bifteky budou potřebovat přímý vysoký žár 250–320 °C. Myslete na to, že dobře propečený kus masa by měl mít v jádru teplotu 75 °C po dobu 10 minut.

reklama

Maso na grilu

Hodně udělá i správná marináda. V míse nebo v mikrotenovém sáčku nechte maso odležet nejlépe přes noc, aby nasálo chuť marinády a zkřehlo. Ryby a kuřata nechte marinovat jen pár hodin. Nepřehánějte to však s olejem a maso nechte ležet v lednici při teplotě do 4 °C.

Grilování je relativně zdravý způsob přípravy pokrmů. Například kuře připravené na grilu obsahuje zhruba polovinu tuku ve srovnání se smaženým.

Dbejte ovšem na to, abychom nemarinovali tak, že maso ponoříme do oleje až po okraj, protože pak bude přebytečný olej kapat do ohně. Maso stačí pouze okořenit a lehce potřít olejem.

reklama

Na gril nepatří pouze maso, ale také zelenina nebo i ovoce. Určitě stojí za to vyzkoušet grilování sezonních i exotických ovocných plodů a letní večeře může získat třeba podobu lehkého salátu z grilovaných kousků ovoce. Grilovat můžete i takové ovoce jako broskve, grapefruit, švestky, jahody či meloun, ať už vodní nebo žlutý. Dají se z nich připravit například špízy. Nakonec se ovoce jen lehce osolí, k dochucení můžete použít i ocet balsamico nebo si vyrobit vlastní jogurtovou omáčku. Vynikající je i samotný grilovaný ananas nebo mango nakrájené na silnější plátky. Grilovat samozřejmě můžete i měsíčky limetky nebo citronu.


Grilování

Jak sami vidíte, opravdu dobré grilování je umění a je při něm třeba dodržovat určité zásady. Přece jen pracujete se syrovým masem, které musí splňovat určitá kritéria, ovšem důležitá je také příprava. Je nutné vybrat si správné pomůcky a uhlí. Pokud tyto věci podceníte, často můžete riskovat i své zdraví. Pokud chcete vědět, jak grilovat správně navštivte, kurz grilování Weber Akademie Live. Udělají z vás skutečného profíka, který svým hostům připraví skvělý kulinářský zážitek a nikoli bolesti břicha.


Pro mnoho z nás je grilování symbolem léta, dovolené a pohody ve společnosti rodiny a přátel. Snad je to dávný pud zděděný po předcích, jedno je ale jisté: Obliba jídel připravovaných na „otevřeném ohni“ stále vzrůstá!


Komentáře (7)

  • Petr

    28. 1. 2022 - 15:58

    Na grilování se moc těším. S kamarády se zase sejdeme, otevřeme pivíčko a uděláme si nějaké fajn vepřové nebo hovězí masíčko. Scházíme se v létě alespoň třikrát do letních prázdnin a vždy stihneme probrat téměř celé pracovní příležitosti, které se nám za rok naskytly.

    Odpovědět
    • Vladimír

      30. 1. 2022 - 23:32

      Jako na grilování se taky moc těším. Ale do té doby, než bude zase nějaké příjemné počasí, bych se chtěl naučit vařit i normální jídla. U grilu jsem strávil asi 15 dní v létě, ale měl bych se umět naučit vařit i jiná jídla. Třeba taková svíčková. Poradil bys, jak se to dělá?

      Odpovědět
  • Petr

    30. 1. 2022 - 23:34

    Hele to není problém. Ozvi se mi na Telegram – číslo najdeš u mě na profilu, dáme hlavy dohromady a nějak to vymyslíme. Případně se můžeme někde setkat na pivu a já ti dám nějaké tipy. Samozřejmě to nebude zadarmo. Učil jsem se kuchařem 15 let, takže mě na to pivo budeš muset pozvat.

    Odpovědět
  • Vladimír

    30. 1. 2022 - 23:35

    Hele, platí. Jestli mě naučíš vařit svíčkovou, tak ti za to daruji jednu celou točenou Plzeň. Kde se sejdeme a co mám dělat. Měl bych si ale určitě pořídit do domácnosti titanové nádobí, že? Protože moje kuchyň je skoro úplně holá.

    Odpovědět
  • Eliškae

    3. 3. 2022 - 18:22

    Také si myslím že by Češi měli zapomenout na to peklo jménem buřty. Když si chcete zavzpomínat na staré špatné časy, vezměte si batoh a běžte na čundr. Ale dnes se ve vyspělé společnosti používají při grilování kupříkladu pánve na girl. Je tu někdo, kdo na nich vaří?

    Odpovědět
  • Ewa

    28. 6. 2022 - 13:28

    To by mě ani nenapadlo že by dal někdo špekáček na gril. Proboha co je to za barbarství? To snad ani není možné. My Češi jsme vážně národ divných stvoření. Hlavně že každý je tady přeborník přes dřevěné terasy, ale jako normální lidi do společnosti zapadnout neumíme. Alespoň co se vaření týče.

    Odpovědět
  • věra

    19. 9. 2022 - 21:54

    Mít doma takové rybářské křeslo, tak můžete poslat manžela na víkend pryč a můžete si samotné užívat volného baráčku. Já jsem potom pozvala své známé a udělali jsme velkou grilovací akci u nás na terase. Pravda nebylo nejtepleji, ale moc jsme si to užili. A dokonce i manžel u rybníku.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru