Menu

Co je nového?

4 známky toho, že vám hraní onlinovek ničí vztah

Sdílení

Když zrovna nehrajete, sledujete herní návody nebo si chatujete s lamami, které se snaží dobýt hrad Hyruleve ve hře The Legend of Zelda: Breath of the Wild? Poznáváte se? Nejste sami. Náruživých hráčů je po celém světě na 2 biliony. Pokud ale kvůli hraní pohřbíváte svůj vztah, nepomůže vám ani tahle informace. Co jsou známky toho, že vám virtuální svět ničí ten skutečný?

reklama

1. Kam zmizely peníze? 

Hraní online her je skvělý ventil, může ale vám ale rychle přerůst přes hlavu. Závislost na online počítačovém hraní (internet gaming disorder) je relativně nová forma poruchy, která není ještě zdaleka zmapovaná. O krok napřed jsou například v Jižní Koreji a Číně, kde fungují specializovaná rehabilitační centra.

Kromě dalších příznaků se porucha projevuje tím, že závislý člověk soustavně lže svým blízkým ohledně toho, kolik peněz do své vášně investuje. A vůbec nemusíte vydávat velké částky najednou.

Ani si nevšimnete a tisíce měsíčně vyfičí za stahovatelný obsah. Přece nutně potřebujete nový kostým, nový model vozu nebo domácího mazlíka pro svého „simíka“.

reklama

2. Nepřítomnost tělem i duchem

Zkraje možná vaše přítelkyně ocení, že máte koníčka, a využije volný čas po svém. Když se vám ale herní strategie začnou vkrádat i do běžných myšlenek, a dokonce čekáte, až vaše drahá polovička usne, abyste se mohl nenápadně vytratit k počítači a do rána zmasakrovat stádo zlobrů, něco je špatně.


3. Lži a historky

Pokud chcete svůj vztah zabít rychleji než zombie v Resident Evil, pak doporučujeme vymýšlet si různé historky, proč nemáte čas na rande, které ve skutečnosti rušíte kvůli novému updatu hry. Jakmile se pro vás stane hraní her důležitější než chvíle strávené s vašimi blízkými, je na čase vzít zpátečku.


4. Sociální izolace

A co když jste nezadaní? Závislost na hraní ničí i pouhé šance na vztah, už jen proto, že příliš neprospívá osobní hygieně. Postupně si začnete vytvářet výmluvy a teorie, proč trávíte celé dny v pyžamu před displejem. Na ten večírek se mi stejně nechtělo…

reklama

Doktor Vasilis Stavropoulos, docent klinické psychologie na Federation University Australia, to nazývá internetovým paradoxem: Médium, které mělo původně sloužit k urychlení komunikace mezi jednotlivci, je nakonec v reálném životě izoluje.

Sociální rozměr online hraní nezatracujeme; dokáže spojit lidi novými a inovativními způsoby. Ale šance, že při něm vzplane romantický vztah, je téměř mizivá.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru