Menu

Co je nového?

Hudební nástroje pro všechny děti – povinně!

Sdílení
Foto: Pexels

To, že hudba by měla být v dětském světě nezastupitelná, to je známá věc. Pomáhá s jejich vývojem v oblasti emoční inteligence, řeči, paměti a kreativity. Může se také stát stěžejním bodem jejich života. To ale nezjistíte, dokud jim ve správnou chvíli nedáte do ruky dřevěné paličky!

reklama

Kdy s hudbou u dětí začít?

Pokud jste někdy viděli zpívat budoucí maminku děťátku v břiše pak vězte, že začala v pravý čas. Je totiž známým faktem, že děti v děloze velmi dobře vnímají melodii, tón i zabarvení hlasu toho, kdo jim zpívá. A pokud jsou to maminka nebo tatínek, zároveň tak v miminku vyvolávají pocit bezpečí a pomáhají jeho mozku fixovat tyto vjemy. Když se pak miminko narodí a jako novorozenec slyší známé zvuky a melodie písniček v zatím neznámém světě, vede to k jeho uklidnění a vyvolání již známého pocitu bezpečí. Děti jsou méně plačtivé a lépe spinkají. A pokud svůj zpěv dokážete doprovodit na nějaký hudební nástroj, je to ještě lepší!


Škatulata, batolata, hrajte!

V mladším batolecím věku se u dětí začíná nejvíc rozvíjet řečové centrum v mozku. K jeho rozvoji samozřejmě skvěle pomáhají různé zvukomalebné říkanky, básničky a písničky. Děti je rády opakují, tleskají do rytmu nebo tancují. To vše  jim v řeči velmi výrazně pomáhá – spojují tak motorická cvičení s řečí, učí se rytmu.

reklama

Nebojte se dát svým dětem v tomto období různé dětské hudební nástroje. Začínat můžete například s trianglem, xylofonem nebo tamburínou. Pro děti jsou velice zajímavé tím, že vydávají velmi výrazné zvuky a k jejich využití nepotřebují žádnou zvláštní dovednost. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste viděli svého potomka mlátit do předmětů vařečkou. Nehledal náhodou rytmus?

Dítě muzikant

Kdo nepíská není předškolák

V předškolním věku se v dětech vztah k hudbě a hudebním nástrojům často láme. Začíná být vidět a znát, kdo má skutečný hudební sluch a hudbu cítí jinak a pro koho se stane poslechovou záležitostí. Hudební nástroj, se kterým se předškoláci setkávají nejčastěji, je jednoznačně zobcová flétna. Její obliba tkví v jednoduchosti a také v tom, že u dětí podporuje vztah k hudbě. Je doporučována jako nástroj, který děti učí správně dýchat. Pomáhá s posilováním horních cest dýchacích, což se v tomto věku a školkovém kolektivu nesmírně hodí!


Když jsem já šel do li-, do li-, do lidušky…

Lidová škola umění se jistě pro mnoho dětí (těch nadanějších) stala malou svatyní jejich největšího zájmu. Vždyť kolik možností nabízí! Od zobcové flétničky se mohou děti posunout k příčné flétně, klarinetu nebo třeba saxofonu. Hůř se pak vysvětluje sousedům v paneláku pořízení kvalitní bicí soustavy. Mohou se věnovat zpěvu a navíc dostanou základy hudební nauky – teorie, která je provede světem hudebních velikánů a not. A pokud mají talent a podporující rodiče, prakticky jim nestojí nic v cestě. Třeba v cestě za profesionální mixážní pult!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru