Menu

Co je nového?

I medvědi mají své dny! Oslavte 15. července mezinárodní den gumových medvídků

Sdílení

Kdo by neměl rád gumové medvídky. Tu známou chuť poznal v dětství snad každý z nás a na želatinových cukrovinkách si příležitostně pochutnáváme dodnes i v dospělosti. K příležitosti mezinárodního dne gumových medvídků, který každoročně připadá na 15. července, jsme o nich připravili pár zajímavostí.

reklama

Pytel cukru jako počáteční kapitál

Gumoví medvídci spatřily poprvé světlo světa v Německu pod rukama cukráře Hanse Riegela, který je dnes známý hlavně jako zakladatel světoznámé společnosti Haribo, jež kromě medvídků vyrábí i další cukrovinky, např. i lékořicové pendreky.

Hansův počáteční kapitál tehdy obnášel pytel cukru, mramorovou desku, stoličku, kamna, měděný kotlík a jeden váleček.

Velkou pílí a s oporou v podobě manželky Gertrud zvládl společnost dopracovat k tomu, aby denně vyprodukovala i 100 kg bonbonů. Dnes se jich za stejný čas vyrobí po celém světě 160 milionů kusů.

reklama

Gumoví medvídci

Od tančících figurek ke štíhlému želé

Ze začátku se medvídkům přezdívalo tančící, jelikož v 19. století byli cvičení medvědi, vystupující na různých jarmarcích, oblíbenou atrakcí. Název gumoví dostali až později, kdy se do jejich složení začala přidávat arabská guma, která se vlastně stala předchůdcem dnešního želé, ze kterého jsou medvídci vyráběni.

Praví gumoví medvídci měří sice 2 cm, ale dají se roztáhnout až na 7 cm. K sehnání jsou dokonce i v maxi verzích, želatinový gigant je 1 400x větší než klasický medvídek a váží 2,3 kg. Je to vlastně ideální dárek pro všechny milovníky gumídků. Ten úplně největší, který je dostupný na americkém trhu, váží 13 kilo. 

Medvěd jako ingredience

Gumoví medvídci už se dávno nemusí mlsat jen ze sáčku. Na oblibě získalo i jejich použití k dochucení a dozdobení nejrůznějších receptů, např. zmrzlinových nanuků, cupcaků, sušenek, dortů, ale také nápojů. Zajímavostí je, že každý Čech sní za jeden rok průměrně 1,5 kilogramů medvídků. Navzdory tomu, že se v dnešní době dělají různé kombinace a chuťové obměny, oblíbenou stálicí zůstávají nadále červení medvídci s jahodovou příchutí.


Oslavujte s medvídkem a jeho parťáky

Zvolíte k oslavám mezinárodního dne léty prověřenou klasiku nebo vyzkoušíte nové balení Favourites Mix, v kterém najdete nejen kultovního medvídka, ale také lahvičku Happy Cola, třešeň Happy Cherries, srdíčko Love Hearts, anebo žabky Quaxi? Ať už mezi vašeho favorita patří kterýkoliv z nich, na novém sáčku si pochutnáte s celou rodinou. Dobrou chuť!

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru