Menu

Co je nového?

Jak si dobře vybrat svědka, když se chystáte do chomoutu

Sdílení
Foto: Depositphotos

Ať chceme nebo nechceme, v lidské společnosti je svatba velkou životní událostí, podobně jako narození či smrt. Zákon nařizuje, že u obřadu musí býti přítomni dva svědci, jeden nevěstin a jeden ženichův, kteří svým podpisem stvrdí uzavření sňatku. Být vybrán za svědka je považováno za čest a výsadu. Svědky si snoubenci vybírají z řad svých nejbližších přátel, někdy je dokonce několik kandidátů, zvolit vícero svědků však český zákon neumožňuje.

reklama

Jenže vybrat toho nejlepšího kamaráda, protože je prostě nejlepší, protože se s ním znáte ze všech nejdéle nebo protože vám kdysi s něčím ohromně pomohl, není jednoduché a lehce se můžete přepočítat. Žádné „nej“ totiž není rozhodující.


Nejlepší přítel

Kamarád, s kterým jste si opravdu nejbližší, znáte se dlouhá léta, prožili jste spolu všechno možné, víte o sobě navzájem úplně všechno a neváháte si cokoliv říct do očí, i kdybyste tím vykopali válečnou sekeru, protože víte, že ji zase zakopete. Jenže už se nestýkáte tak často jako dřív, nemáte na sebe čas jako kdysi, horko těžko se domluvíte na společném pivu. A tak můžete brzy získat dojem, že tenhle svědek trochu ohrožuje hladký průběh svatby.

reklama


Nejdelší přítel

Kamarád, kterého znáte prakticky celý život. Zažili jste spolu snad všechno, co zažít jde. Jenže to je také to jediné, o čem si spolu můžete povídat. Jenom se smíchem vzpomínáte na to, co bylo, nic nového už v plánu několik let nemáte. Žijete daleko od sebe, osobně se vidíte jednou za uherský rok a jste už trochu jiní, než dřív. A tak se může stát, že vám váš životní souhlas odsvědčí někdo úplně cizí.Nejvěrnější přítel

Kamarád, který vám kdysi vytrhl dvoumetrový trn z paty. Zachránil vás. Pomohl vám ve chvíli, kdy už jste neviděli ani jediné pověstné stéblo. Jenže to není žádné znamení shůry, že bude dobrým svědkem. Je to zkrátka správný člověk, kterého jste měli to štěstí poznat. Určitě mu ale jeho pomoc oplatíte lépe tím, že budete dlouholetými přáteli a třeba mu jednou také pomůžete, než tím, že se ze svého „dluhu“ vůči němu takhle okatě vyplatíte.


Přítel, jemuž jste šli za svědka

Kamarád, který vás v minulosti poctil rolí svědka na jeho svatbě. Svoje jste udělali tenkrát. Dnes už vůči němu žádné povinnosti nemáte. Nemusíte mu jeho volbu oplácet. Stejně jako na svoji svatbu nemusíte zvát své známé, kteří na jejich někdejší svatbu pozvali vás.

Kromě těchto druhů přátel, jsou tu ještě další kamarádi. Třeba je neznáte tak dlouho, nestrávili jste s nimi tolik času a nevypili tolik piv, ale možná se s nimi právě teď, před svatbou, stýkáte častěji než se všemi ostatními.

Sdílíte s nimi svůj život, radíte se s nimi, společně se bavíte, cestujete, třeba i s vaší nastávající nebo v ještě větší partě. A není právě tohle důležitější než všechna „nej“? Kamarád, na kterého se právě teď nejčastěji obracíte a on na vás? Nebude on tím nejlepším svědkem, protože zná vaše aktuální názory, ví, jak si svatbu představujete, jak žijete všemi přípravami?Nejlepší svědek je totiž ten, kterému můžete v den obřadu plně důvěřovat a víte, co od něj můžete očekávat. Člověk, který si své role evidentně váží a je mu ctí být vaším svědkem.


Chystáte se požádat přítelkyni o ruku? Inspirujte se žádostí roku na Karlově mostě


Největší chybou je mít už léta vybraného svědka a už rok před svatbou jeho roli všude rozhlašovat. Nespěchejte s jeho volbou. Nevykládejte na potkání všem lidem, kdo to asi bude. Matrikářka po vás bude jeho nacionále chtít několik týdnů před svatbou, aby mohla připravit potřebné dokumenty. Do té doby to neřešte, stejně vyberete někoho, koho jste na svatbu tak jako tak pozvali.


Máte už s výběrem svědka svoje zkušenosti? Podělte se o ně s námi v komentářích!

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru