Menu

Co je nového?

Když zlo udeří: Tohle jsou nejznámější bombové útoky historie

Sdílení
Text: Tomáš Lipták, Foto: Francis Tyers, Aaron Tang, Bundesarchiv, Wikipedia, Flickr

Bombové útoky jsou jednou z nejzákeřnějších věcí tohoto světa. Útočníci při nich nedávají šanci bezbranným lidem, jsou ničivé a způsobují mnoho bolesti nejen v srdcích rodinných příslušníků obětí. Připravili jsme pro vás seznam těch nejznámějších a možná i nejhorších bombových útoků, které se v historii staly.

reklama

Teroristický útok na bostonský maraton

K tomuto útoku došlo 15. dubna 2013, typ bomby byla bomba z tlakového hrnce naplněného hřebíky a kuličkami z ložisek. Útok zabil 3 lidi a zranil jich přes 170.


Teroristický útok v Londýně

Útok byl uskutečněn 7. července 2005, kdy došlo k sérii bombových útoků. O dva týdny později, 21. července, byly v metru nalezeny další nevybuchlé bomby.

reklama

Policie přiostřila bezpečnostní opatření. O den později, 22. července, zastřelila v domnění, že jde o teroristu, brazilského elektrikáře Jeana Charlese de Menezese.

Jeden z obviněných, Hussain Osman, řekl u soudu, že tyto útoky něměly nic společného s Al-Kaídou a že jim šlo pouze o šíření strachu a upozornění lidi na válku v Íraku a že nechtěli nikoho zabít. Vyšetřovatelé byli opačného názoru a všichni čtyři teroristi tak byli odsouzeni k vězení na 40 let.

Bombový útok na Světové obchodní centrum

Útok proběhl 26. února roku 1993. V autě pod Světovým obchodním centrem v New Yorku explodovala bomba, která zabila 6 lidí a více než tisíc zranila. Cílem bylo narušit statiku mrakodrapu, k čemuž však nedošlo.


Bombový útok na hotel Krále Davida

Tento útok se uskutečnil 22. července 1946, bomba zabila 91 lidí a 46 jich zranila. Útok se stal v západním Jeruzalémě, byla za něj zodpovědná militantní revizionisticko-sionistická skupina Irgun. Útok je považován ze jeden z momentů, po kterém se Britové rozhodli složit svou správu nad mandátem Palestina a předat záležitost OSN.

reklama

Bombový útok v Oklahoma City

Cílem útoku byla federální budova Alfreda P. Murraha ve státě Oklahoma dne 19. dubna 1995. Tento útok si vyžádal neuvěřitelných 168 mrtvých a 853 zraněných. Útok provedli dva lidé, jeden z nich byl odsouzen k trestu smrti a druhý k doživotí.


Atentát na Hitlera

Atentát byl uskutečněn 20. července 1944 a byl pokusem o zabití Adolfa Hitlera. Organizován byl odpůrci režimu, kteří se rekrutovali především z řad armády. Měl na něj navazovat státní převrat a vyjednání míru se západními spojenci. Pachatelem byl Claus Schenk von Stauffenberg. Hitler byl bohužel jen zraněn, ale několik jeho důstojníků bylo zabito.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru