Menu

Co je nového?

Pozor, sezóna klíšťat začala! Odborník upozorňuje na nejčastější komplikace

Sdílení
Foto: Shutterstock, Pixabay

Začalo jaro a s ním začínají vylézat i klíšťata. Ta mohou na člověka přenášet různé nemoci, nejen boreliózu a encefalitidu. O které se jedná?

reklama

Člověk se od klíštěte může nakazit, aniž by na sobě nějaké našel. Z velké části to jsou právě klíšťata či jejich nymfy, které častokrát nejdou zpozorovat při běžné prohlídce kůže. Jednoduše řečeno neviditelně se přisají a stejně tak i odpadnou,“ upozorňuje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace, a pokračuje: „Symptomy se projeví většinou již po několika dnech, někdy však i týdnech či měsících.“


Borelióza a encefalitida

Zákeřné nemoci. „Pokud pacient má symptomatiku aktivně probíhající boreliozy – boreliotický flek, zvláštní únavu, která neodpovídá věku, fyzické zátěži apod, bolesti kloubů, v pozdějších fázích nervovou symptomatiku, je nutné vždy aktivně za tím hledat mimo jiné i boreliózu,“ poukazuje lékař a pokračuje encefalitidou: „Tady naopak je to zcela zjevné – světloplachost, silné bolesti hlavy, nemožnost dotknout se bradou hrudníku. Většinou pacient nebo jeho blízcí okamžitě ví, že se děje něco opravdu vážného.“

reklama

Borelióza

Jak probíhá léčba?

Léčba obou nemocí probíhá rozdílně. „Borelióza se léčí antibiotiky, naopak u encefalitidy je nutná hospitalizace a komplexní zdravotní péče. V naší ordinaci po léčbě boreliózy dáváme pacientům takzvanou postboreliotickou léčbu, která se skládá ze speciálního jídelníčku, odvarů či tablet čínských bylin a medicináních hub jako je Corioulus či Reishi,“ přibližuje Rodion Schwarz.


Imunita je základ

Jak se chránit? „Nejlepší ochranou je silná imunita. Posílit svou obranyschopnost,“ radí lékař. „V naší ordinaci máme dobrou zkušenost s využitím kombinace čistých imunoglukanů s přírodním vitamínem C,“ říká MUDr. Rodion Schwarz pokračuje: „Také se osvědčily některé směsi bylin, které se sestavují individuálně podle konstituce a aktuálního zdravotního stavu pacienta. V neposlední řadě je nutné zmínit, že blahodárné účinky má i využití CBD tinktur.“


Klíšťata jsou zákeřná

Klíšťata jsou přenašeči dalších nemocí, mezi které patří:

Ehrlichióza

Bakterie, které přenášejí klíšťata, napadají bílé krvinky, které tak přichází o svou obrannou funkci. Projevy nemoci spočívají v bolestech hlavy a svalů, může se vyskytnout vyrážka i různá ochrnutí. Léčba nemoci spočívá v užívání antibiotik. Neléčená Ehrlichióza ohrožuje na životě.

reklama

Tularémie

Tularémie, někdy také zaječí nemoc. Bakteriální onemocnění hlodavců a zajíců, klíšťata jej přenášejí na člověka. Příznaky spočívají v zánětu lymfatických uzlin a cév, nekrózy a horečnatých stavech. Nutné je podat antibiotika. Pokud nedojde k léčbě, může nemoc způsobit smrt.


Babesióza

Onemocněním jsou postiženi obvykle starší pacienti, doprovází lymskou boreliózu. Pro nemoc je typické zvětšení jater, žloutenka, horečka, nechutenství, bolest svalů a kloubů či únava a dušnost. Léčba spočívá v podávání antibiotik.


Bartonelóza

Onemocnění, které na člověka zpravidla přenese kočka či pes. Projevy nemoci spočívají v horečkách, zduřených uzlinách, postižením kůže. Léčba spočívá v podávání antibiotik.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru