Menu

Co je nového?

LSD, kokain, extáze, hipsteři, krásné památky a nejlepší techno na světě. Berlín pohltí svou otevřeností

Sdílení
Foto: Pexels, Youtube

Německá metropole je ošklivé káčátko, těžce zkoušené dějinami, které se postupně mění v turistickou superstar. Oproti Paříži nebo Římu je Berlín chudý na ohromující monumenty a romantická zákoutí. Přesto láká davy turistů, kterým nabízí dědictví dramatické historie i unikátní atmosféru nekonečně proměnlivého města s dekadentním, punkovým a multikulturním podhoubím.

reklama

Berlínů je hned několik. I kvůli dědictví rozdělení města má každá jeho část svůj osobitý ráz a každý pravý Berlíňan se zapřísahá, že ten pravý život se neodehrává na naleštěných bulvárech, ale v té jeho trochu ušmudlané “Kiez” – čtvrti, ve které bydlí a ze které dýchá osobitost. Přesto se vyplatí výlet do německé metropole začít tour po historickém centru.


Málokterá metropole si prošla tak pohnutými dějinnými zvraty. Stačí si vzít k ruce pár stránek o její historii a nudné zírání na zdi monumentů se změní v detektivku.

reklama

Jedete do Berlína na pouhé dva dny? Půjčte si na ten první kolo, nejberlínštější ze všech dopravních prostředků, objeďte centrum a večer si u drinku ani nestačíte převyprávět všechny fascinující příběhy, na které narazíte.

Nic nezkazíte, když začnete u Reichstagu. Tahle budova se stala symbolem triumfu nacismu, to když po jejím požáru, zinscenovaném samotnými nacisty, zahájili hitlerovci lov na své oponenty. Stala se ale také symbolem jejich pádu. Jen o pár set metrů dál stojí Braniborská brána, něco jako vítězný oblouk na německý způsob. Rub svých vojenských triumfů si Němci připomínají hned vedle Památníkem zločinů holocaustu.Je to už skoro třicet let, co padla. Přesto na dědictví Berlínské zdi stále můžete narazit. Ať už jsou to linie na zemi, které naznačují hranice bývalého neprodyšného rozdělení, nebo památníčky v místech, kde pokus o jeho překonání někdo zaplatil životem.

Ani cílevědomí a znalostí chtiví turisté by v Berlíně neměli jít spát. Barvitým a nevázaným nočním životem je tohle město proslulé už od 20. let minulého století. Hledáte nezávislou hudební, technovou, punkovou, LGBT a v posledních letech především hipsterskou scénu? Málokde pořídíte lépe než tady.

Nikdy to nebyla klidná čtvrť. Jen málokdy se tu ale návštěvníci musejí po setmění bát. Kreuzberg je celoněmecká legenda. V části Berlína, které se přezdívá malý Istanbul, má víc než třetina obyvatel kořeny jinde než v Německu. Ulice lemují stánky s kebabem, ale také bary, klubová kina a stylové obchůdky.

reklama


Navzdory etnické smíšenosti, nebo právě kvůli ní a pestrému nočnímu životu, patří Kreuzberg k nejoblíbenějším adresám v celé zemi. Teď na něj dopadá stín rozbujelé kriminality – stejně jako na zbytek německé metropole. Drogové delikty dělají z Berlína město, kde seženete všechny dostupné drogy 24/7.

Ve stylově zašlých barech tepe autentický a relativně levný noční život. A kdo si nedal pár piv v některém z podniků v okolí Oranienstrasse, ten jako by v Berlíně ani nebyl.

Kdo má dost pevné nervy, může zkusit štěstí v nejslavnějším technoklubu světa. Vstup do Berghainu, místa opředeného temnými a navíc z velké části pravdivými pověstmi. Atmosféra by se dala přirovnat k místu, kde se mísí peklo s nebem a tanec reprezentuje náboženství ďábla. Ve staré elektrárně panuje tma, ale někde tam venku je nedělní odpoledne.V průmyslové budově s osmnáctimetrovým stropem tančí každý víkend ten nejrozmanitější dav lidí. Přední DJové, kteří jim k tomu hrají, formulovali novou definici techna.

Berlínský Berghain je považován za jeden z nejlepších techno klubů na světě. Psal o něm Rolling Stone, DJ Mag i New York Times. O jeho dekadenci, hédonismu i uzavřenosti, s níž si nekompromisně střeží tajemství proslulých několikadenních parties plných tance, drog a nezávazného sexu. Pokud máte náladu na několikahodinovou frontu, můžete zkusit své štěstí.

Energii po ránu je třeba dodat v nejhipsterštější kavárně Berlína. St. Oberholz na Rosenthaler Platz je plný plnovousů a energie neuspěchaného životního stylu, který provázejí intelektuální debaty a svit obrazovek s logem nakousnutého jablka…

reklama


Jedno německé rčení říká: „Nehleď na vzdálenost, Berlín vždycky stojí za tu cestu!“ Tak si sbalte a vydejte se na cestu!


Advent v Berlíně? Víme, co nesmíte vynechat!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru