Menu

Co je nového?

Máte doma psa? Podívejte se, jak se pejskaření podepíše na vašem životě!

Sdílení
Foto: burst.shopify.com

Moderní švédská studie přináší bezvadnou zprávu všem, co doma trpí bordel od svého psa a pravidelně sahají na výkaly přes igelitový pytlík. Vydržte to, budete žít déle!

reklama

Čtyřnohý parťák totiž snižuje svým majitelům o 23 % pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění a o 20 % riziko úmrtí z jakékoli jiné zdravotní příčiny.


Už i předchozí známé studie naznačovaly, že mít psa částečně předurčuje pohodovější životní směr. Majitele v takové míře netrápí sociální izolace ani deprese. Nová studie ale položila mnohem detailnější zjištění, a to na základě dvanáctiletého pozorovacího cyklu, kdy sledovala 3,4 milionu lidí ve věku od čtyřiceti do osmdesáti let.

reklama

Ukázalo se, že majitelé psů mají mnohem odolnější odezvu na stresové zátěže a jejich krevní tlak je stabilnější.  Mnohem lépe jsou na tom i po fyzické stránce. Pes často člověka donutí dát pár kilometrů denně, i když leje. V parku nebo na procházce musíte alespoň zdvořilostně pokecat s každým pejskařem alespoň o tom, kde má rád drbání a kolik toho sežere. Myšleno pes, samozřejmě.

Nejpozitivnější dopad vlastnictví psa odhaluje studie u lidí, kteří žijí sami. Často se zdá, že pes je prostě dostatečnou náhradou za lidskou společnost. Nehádá se, rozumí nám, počká tam, kde ho uvážeme, a pořád nás má stejně rád. A pokud se lidé dostanou do nemocnice, funguje pes jako silný motivační prvek vypadnout tam odtud co nejdřív.


Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že šlo o studii pozorovací, přichází v úvahu ještě druhá interpretace celého zjištění, proč se lidé ve společnosti psů dožívají spokojenějšího a delšího života. Možná je to celé jen o tom, že především zdravější a odolnější skupina lidí si psy pořizuje.


Co si o tom myslíte vy? A když už tohle víte, dali byste přednost akvaristice? My u nás v redakci teda ani omylem, i když proti filé nic nemáme.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru