Menu

Co je nového?

Moderní útočné pušky, část III.

Sdílení

Nic naplat, i v současné době moderních technologií zůstává základní a nejdůležitější složkou každé armády pěchota. A pro každého jejího příslušníka představuje již několik set let hlavní součást výzbroje puška. Její evoluce sahá od archaických předovek na jednu ránu přes opakovačky s dalekým dostřelem až k moderním zbraním využívajících munici malé ráže, na nichž jsou aplikovány všechny poznatky z bojiště. V následujícím několikadílném příspěvku se podíváme na nejznámější či nejzajímavější zástupce současných útočných pušek. Nutno ovšem dodat, že do této kategorie stále přibývají další a další typy z různých států.

reklama

Vektor CR-21 (Jihoafrická republika)

Rozvinutý zbrojní průmysl Jihoafrické republiky vyprodukoval tuto útočnou pušku konfigurace bull-pup, která na první pohled zaujme téměř úplnou absencí rovných hran (CR-21 = Combat Rifle for 21st Century). Má ráži 5,56×45 mm a ve výzbroji jihoafrické armády měla nahradit stávající model R4, jehož zásobník také používala. Výrobce měl zbraň připravenou také ve verzi s kratší hlavní a velmi pravděpodobně by postupem času, jako u mnoha jiných současných zbraní, došlo k dalším modifikacím. Puška však zůstala pouze v prototypech. Údajně o ní byl zájem i v zahraničí, nicméně žádné konkrétní státy nejsou v tomto ohledu známy.


QZB-95 (Čína)

Také Číňané se rozhodli v případě své moderní útočné pušky pro konstrukci bull-pup. Zbraň se nejprve objevila u elitních jednotek, postupně se dostala i k jiným útvarům. Zajímavá je munice. Původně se počítalo s použitím ruského náboje 5,45×39 mm, nicméně neuspokojivé výsledky v testech vedly čínské konstruktéry k použití domácího 5,8×42 mm. Puška představuje součást uceleného kompletu, kam patří ještě kratší karabina a lehký kulomet. Vznikla také exportní varianta QZB-97 pro současnou standardní munici NATO, od níž je odvozena ještě poloautomatická varianta pro civilní trh. Puška se kromě Čínské lidové republiky dostala do výzbroje na Srí Lance a v Kambodži – v obou případech jí používají tamní zvláštní vojenské jednotky.

reklama

Khaybar KH2002 (Írán)

Mezi země, které se zabývaly vývojem útočných pušek, patří i Írán. V jeho případě jde o uspořádání bull-pup a konstrukce pak vychází z čínské kopie americké útočné pušky M16, vyráběné s licencí v íránské společnosti DIO. Zní to velmi složitě a opravdu to složité je. O pušce není známo příliš detailních informací. Ráže je 5,56×45 mm, jako zásobníky lze použít jakékoliv ze systému STANAG. Do výzbroje se KH2002 dostala roku 2003 a zdá se, že k tomu došlo pouze v zemi původu. Velmi pravděpodobně jde i v tomto případě o celý soubor zbraní a reálně lze uvažovat o existenci karabiny, lehkého kulometu a ostrostřelecké pušky.


Daewoo K11 (Jižní Korea)

Zajímavou útočnou puškou je jihokorejský model K11. Svým účelem by se dal přirovnat ke zrušenému projektu XM29 americké armády. Podobně jako on se jedná o spojení dvou zbraní do jediné. Jde o útočnou pušku ráže 5,56×45 mm a granátomet 20×30 mm, vystřelující výbušné granáty proti živé síle. I v tomto případě platí, že jde o rozměrnou těžkou zbraň, která sice znamená velkou výhodu na bojišti, ale není příliš vhodná k plošnému zavedení jako standardní útočná puška. Osud K11 je nicméně šťastnější než starší XM29. Jihokorejská armáda jí roku 2010 přijala do své výzbroje, mimo jiné i u jednotek působících v rámci mezinárodní mise v Afghánistánu. Další zákazník se zatím nenašel, avšak tato specifická zbraň zaujala ve Spojených arabských emirátech, kde se začalo uvažovat o nákupu těchto pušek – prozatím na zkoušku.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru