Menu

Co je nového?

Nejdražší pivo na světě? Jmenuje se Utopie a vidět ho můžete i v Praze!

Sdílení
Foto: Youtube

Samuel Adams – Utopias. Zní to jako název nějakého tragického románu, přitom se ale jedná o lahodný zlatavý mok. Ovšem ne jen tak ledajaký, tohle je nejdražší a nejsilnější pivo na světě.

reklama

Jedna láhev vás přijde na celých 200 amerických dolarů, tenhle speciál na bázi ALE tak pravděpodobně nebudete popíjet s kamarády u hokeje a zajídat ho chipsy. Utopias si totiž zaslouží zvláštní péči. Už provedení jeho lahve napovídá, že se jedná o speciál nepřekonatelných kvalit. Měděná varná konvice ve tvaru karafy vás svým designem přímo nadchne.


První série Utopias vyšla v roce 2002, samozřejmě ve velmi omezeném množství. Piva se uvaří vždy jen pouhých 53 sudů, získat jednu láhev z 9.000 kousků tak chtějí i sběratelé, kteří ale 22 % pivo uvnitř úplně neocení.

reklama

Utopias je smícháno z několika druhů různých piv, které zrají několik let v sudech, ve kterých předtím zrály různé druhy alkoholu, například cherry, koňak, brandy nebo bourbony.

Pivovar používá během fermentace několik kvasinkových kmenů, včetně jednoho vyhrazeného pro šampaňské a jednoho “ninjovského”, který byl speciálně vytvořen pro kvašení ve vysoké dávce alkoholu. Stojí tedy pivo uvnitř vážně za to? Standardní pivo má obsah alkoholu kolem 5 %, Utopias se svými 22 % tak patří mezi ultra silná piva, jeho chuť je ale krásně vyvážená.Pivovar Samuel Adams doporučuje podávat Utopias při pokojové teplotě, v úhledné vysoké sklenici. Barva piva je krásně tmavě červená, možná by se dala přirovnat až k barvě vermutu. Voní javorovou mízou, karamelem, ovocem a trochu vínem.

Při prvním doušku vás tak už nepřekvapí jeho sladká chuť, cítíte karamel i třešně, čokoládu a kyselé ovoce, možná vám pivo připomene kvalitní cherry.

V Čechách se láhev poprvé objevila v pražském pivním archivu u Balbínů v roce 2009. Byla vydražena v aukci za celých 500 dolarů, u Balbínů si ho ale nedáte, je určeno pouze k výstavním účelům. Pokud chcete získat své Utopias, vydejte se na aukční servery a připravte si velkou spoustu peněz.

reklama

Ochutnali byste geotermální pivo? Víme, kam na něj


Komentáře (2)

  • Marek Kamlar

    11. 10. 2019 - 8:04

    S tou „měděnou varnou konvicí ve tvaru karafy“ jste to poněkud popletli, Říká se tomu varná nádoba či přesněji rmutomladinová pánev. 😉

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru